Hub z „Kryształową Cegłą”

W miniony piątek (13 grudnia) w Centrum Konferencyjnym UP w Lublinie odbyła się gala finałowa XIX edycji Międzynarodowego Konkursu „O kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Miastu Zamość przyznano nagrodę specjalną w kategorii: „Obiekty infrastruktury komunikacyjnej” za uporządkowanie przestrzeni i wdrożenie systemu przesiadkowego z ruchu podmiejskiego do komunikacji zbiorowej.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Według organizatorów przyczynia się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego (www.ptm.lublin.pl/konkurs_dom.php).

Nowoczesne centrum przesiadkowe znajdujące się przy ul. Peowiaków (w sąsiedztwie Urzędu Gminy Zamość) zostało oficjalnie otwarte 5 kwietnia 2019 r.

Użytkownicy mogą zostawić samochód na wyznaczonym parkingu i przesiąść się na przystanku do autobusu, busa, szynobusu bądź na rower. Do dyspozycji pasażerów jest m.in. poczekalnia, skrytki bagażowe, toaleta, miejsce do przechowywania rowerów, zewnętrzne stojaki rowerowe. Cały obiekt jest monitorowany.

Projekt p.n.” Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość” obejmował m.in. wykonanie remontu ulicy Peowiaków od Ronda Rady Europy do skrzyżowania z ul. Partyzantów wraz z przebudową istniejących zatok autobusowych, budowę parkingu w systemie „Park&Ride” (który ma służyć integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS), budowę ścieżki rowerowej oraz utworzenie miejsca do ładowania samochodu elektrycznego.

W ramach projektu zakupiono dziesięć nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji (koszt: 11 450 900,00 zł). Pojazdy są klimatyzowane, zasilane olejem napędowym, mają m.in. tachografy i system bramek zliczających potoki pasażerskie.

Wartość projektu to 5 824 890,68 zł brutto wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o.

( źródło: UM Zamość)

A tak prezentuje się nagrodzona inwestycja – zdjęcia z jej oficjalnego otwarcia:

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *