Historia zaklęta w kadrach…

„Brak paliwa” to wieloznaczny tytuł wystawy fotografii Stanisława Kliszcza, któ®ą otwarto wczoraj ( 4 listopada) w Galerii Fotografii Stylowy.

Stanisław Kliszcz to animator kultury, od blisko trzydziestu lat pracuje w Krasnostawskim Domu Kultury. Fotografuje w sposób dokumentalny, portretuje sytuacje sobie najbliższe, zwyczajne. Tematy do wystawy ,,Brak Paliwa’’ zostały zarejestrowane na terenie Lubelszczyzny. Spotkani tam ludzie i miejsca związane z codziennym życiem, zatrzymane w reporterskich kadrach, to zestaw ponad 40 czarno – białych zdjęć próbujących uchwycić sentymentalny obraz i koloryt małych miasteczek i miejscowości. Nie jest to sucha rejestracja miejsc, ani widokówka z wycieczki czy obrazek, ale próba poszukiwania indywidualnego spojrzenia.

 „Fotografia czarno-biała ze swojej natury jest fotografią bardziej elegancką, żeby nie powiedzieć szlachetną bardziej od koloru, który wiadomo, że jest czymś wulgarnym i bardzo trudnym do uporządkowania, ale świat jest jednak kolorowy, więc namawiałbym, żeby pokornie uczyć się użycia koloru w sposób mądry, w sposób zaskakujący, w sposób prowokujący i niepowtarzalny – indywidualny innymi słowy mówiąc”.

To słowa Tomasza Tomaszewskiego, twórcy fotografii prasowych, współpracownika magazynu National Geographic oraz wykładowcy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Oglądając fotografie Stanisława Kliszcza widać, że fotografię czarno-białą wybrał w pełni świadomie, gdyż to właśnie ona pozwala mu oddać bogatą gamę emocji i doświadczeń, które emanują z zaprezentowanej przez niego wystawy.

Fotografie Stanisława Kliszcza, to swoista dokumentacjia dekonstrukcji świata, obrazy różnych stadiów jego rozkładu i rozpadu. Dominuje tu poczucie braku, dotkliwe odczuwanie rozmycia konturów, rozbicia dawnej formy świata. Parafrazując poetę, tym wszystkim rządzi ten prawowity właściciel – grzyb, robak i wszechobecna mgła, która tuszuje ból zakodowany w przestrzeni, ukrywa go pod swoim mlecznym kocem.

Kliszcz dotyka też problemu samotności i to tej najdotkliwszej, bo obserwowanej w tłumie. Jako fotograf zachowuje się jak reporter wędrujący przez szarość, wychodzący jej naprzeciw, nie szukający jasnych, być może mniej bolesnych prześwitów.

Wystawa, którą mogą Państwo zobaczyć to także zapis dewaluacji wartości i symboli, które nakładają się na siebie, wzajemnie wykluczają i znoszą.

Nie obce są również Kliszczowi starość człowieka i starość przestrzeni, której w swoich fotografiach nie próbuje uwznioślać, korygować, upiększać. Po prostu patrzy okiem swojego aparatu i swojej wrażliwości, czuje puls obrazu i w intrygujący sposób pozwala odbiorcy współodczuwać i współuczestniczyć w tej podróży.

dr Marcin Jurzysta

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela z otwarcia wystawy

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *