Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu

W Centrum Kultury Filmowej ,, Stylowy” 24 stycznia 2018 odbyła się Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Orszaku wyjątkowego, bo wpisanego do kalendarza głównych wydarzeń ewangelizacyjnych Jubileuszu 25-lecia powstania naszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ale również organizowanego w roku jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gale rozpoczęliśmy kolędowaniem w wykonaniu Szkoły Muzycznej Yamaha. 
Młodzi artyści pod kierownictwem p. Marty i Piotra Wyszyńskich wykonali pastorałki „Od serca do ucha” i „Gore gwiazda”.

W Gali IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu uczestniczyli;
Kościół Zamojski reprezentował Ks. dr Sylwester Zwolak Dyrektor WDO oraz Kapłani obecni na dzisiejszym spotkaniu, 
poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, Z-ce Prezydenta Miasta Zamość Pani Magdalena Dołgan,Gminę Zamość reprezentował Pan Konrad Dziuba, również obecni byli przedstawicieli Władzy Samorządowej i Urzędów Miasta Zamościa i Gminy Zamość, Przedstawiciel Wojska Polskiego, Dyrektorzy Wydziałów merytorycznych miasta Zamościa i Gminy Zamość, Sponsorzy, Dyrektorzy Szkół, Przedstawiciele Służb, Aktorzy, dzieci i młodzież, Media obecne na dzisiejszym spotkaniu. 

Dzisiejsze spotkanie zorganizowane było aby podziękować wszystkim za trud włożony w przygotowanie i organizację IV edycji Orszaku, jak się okazało bardzo licznego. Spotkanie odbyło się aby wszyscy,  raz jeszcze mogli wrócić do tamtych dni, zobaczyć się razem, powiedzieć o swoim wrażeniach.
We wszystkich przedsięwzięciach plenerowych, niezależnie od pory roku pogoda jest bardzo istotnym czynnikiem. 
Dla nas IV edycja, po bardzo mroźnej 3 była wielkim błogosławieństwem, była najbardziej liczna, i za to dziękujemy Panu Bogu i ludziom.
Orszak
2018 był jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik był wyjątkowy. Zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym.

Na trasie naszego Orszaku wybrzmiały takie słowa – „Powrót naszej Ojczyzny na polityczną mapę Europy był przedmiotem modlitwy całego narodu przez pokolenia. Dlatego można śmiało powiedzieć, że wolna Polska została w równym stopniu wywalczona i wymodlona. Odzyskanie niepodległości jest dobrym przykładem,  opisywanego przez Jana Pawła II, krzyżowania się poziomego i pionowego wymiaru historii. Tę historię wielkim wysiłkiem i ofiarą napisali nasi przodkowie, ale razem z nimi napisał ją również Bóg. Nie można też zapominać, że odzyskanie niepodległości nie dokonałoby się bez powszechnej wierności tradycji, która w czasie zaborów była przechowywana i przekazywana w rodzinie, w społeczności lokalnej, w Kościele.

Motywem przewodnim OTK 2018 było przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich tj. ,, Bóg jest dla wszystkich”
Scenariusz Orszaku
objął wszystkich: ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach, ludzi na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.
Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które przybliża nam święto Objawienia Pańskiego,
a także ma jeszcze jedno wielkie znaczenie. To jest również wydarzenie kulturalne, społeczne, rodzinne i wspólnotowe. Razem, niezależnie od tego kim jesteśmy, całymi rodzinami możemy śpiewać kolędy pełnym głosem, możemy być ze sobą, iść razem do stajenki by oddać pokłon Panu Bogu. A takie poczucie wspólnoty TO RZECZ bardzo ważna i bezcenna!
Mamy nadzieje, że również to dzisiejsze spotkanie dało nam wszystkim takie poczucie, że dołożyliśmy od siebie malutką cegiełkę do tego, by pielęgnować nasze polskie b
ogate tradycje bożonarodzeniowe, że pamiętaliśmy o naszej historii. Bo któż jak nie my Polacy powinniśmy zadbać o to co polskie, o naszą historię, tradycję i naszą kulturę.

Program dzisiejszego spotkania przedstawiał się następująco:
Odbył się krótki film przypominający Orszak Trzech Króli Zamojskiej Telewizji Kablowej. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów uznania, upominki dla szkół oraz „Boże krówki”, którymi każdy mógł się częstować i wybrać dla siebie dobre słowo, sentencję, myśl znanych i bliskich Świętych. 
Każdy cukierek zaopatrzony jest w myśl/dobre słowo/sentencję wielu znanych nam i bliskich Świętych, m.in. Jana Pawła II, Bazylego Wielkiego czy Jana Marii Vianney, św. Augustyna.
Po wręczeniu dyplomów
usłyszeliśmy marsz w wykonaniu Szkoły Muzycznej Yamaha oraz  koncert kolęd w wykonaniu Chóru „Forte“ ze Szkoły Podstawowej Nr 7 i solistów z Gimnazjum Nr 1 w Zamościu.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali gromkie 100 LAT !!! Pani prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu Pani Małgorzacie Farion i zostali zaproszeni na poczęstunek,
Poczęstunek: torty „królewskie“, Boże krówki, oraz „kącik regionalny“ przygotowany przez KGW Gminy Zamość.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *