Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu
W Centrum Kultury Filmowej ,, Stylowy” 24 stycznia 2018 odbyła się Gala IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Orszaku wyjątkowego, bo wpisanego do kalendarza głównych wydarzeń ewangelizacyjnych Jubileuszu 25-lecia powstania naszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ale również organizowanego w roku jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gale rozpoczęliśmy kolędowaniem w wykonaniu Szkoły Muzycznej Yamaha. Młodzi artyści pod kierownictwem p. Marty i Piotra Wyszyńskich wykonali pastorałki „Od serca do ucha” i „Gore gwiazda”.
W Gali IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu uczestniczyli;
Kościół Zamojski reprezentował Ks. dr Sylwester Zwolak Dyrektor WDO oraz Kapłani obecni na dzisiejszym spotkaniu, poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, Z-ce Prezydenta Miasta Zamość Pani Magdalena Dołgan,Gminę Zamość reprezentował Pan Konrad Dziuba, również obecni byli przedstawicieli Władzy Samorządowej i Urzędów Miasta Zamościa i Gminy Zamość, Przedstawiciel Wojska Polskiego, Dyrektorzy Wydziałów merytorycznych miasta Zamościa i Gminy Zamość, Sponsorzy, Dyrektorzy Szkół, Przedstawiciele Służb, Aktorzy, dzieci i młodzież, Media obecne na dzisiejszym spotkaniu.
Dzisiejsze spotkanie zorganizowane było aby podziękować wszystkim za trud włożony w przygotowanie i organizację IV edycji Orszaku, jak się okazało bardzo licznego. Spotkanie odbyło się aby wszyscy, raz jeszcze mogli wrócić do tamtych dni, zobaczyć się razem, powiedzieć o swoim wrażeniach.
We wszystkich przedsięwzięciach plenerowych, niezależnie od pory roku pogoda jest bardzo istotnym czynnikiem. Dla nas IV edycja, po bardzo mroźnej 3 była wielkim błogosławieństwem, była najbardziej liczna, i za to dziękujemy Panu Bogu i ludziom.
Orszak 2018 był jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik był wyjątkowy. Zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym.
Na trasie naszego Orszaku wybrzmiały takie słowa – „Powrót naszej Ojczyzny na polityczną mapę Europy był przedmiotem modlitwy całego narodu przez pokolenia. Dlatego można śmiało powiedzieć, że wolna Polska została w równym stopniu wywalczona i wymodlona. Odzyskanie niepodległości jest dobrym przykładem, opisywanego przez Jana Pawła II, krzyżowania się poziomego i pionowego wymiaru historii. Tę historię wielkim wysiłkiem i ofiarą napisali nasi przodkowie, ale razem z nimi napisał ją również Bóg. Nie można też zapominać, że odzyskanie niepodległości nie dokonałoby się bez powszechnej wierności tradycji, która w czasie zaborów była przechowywana i przekazywana w rodzinie, w społeczności lokalnej, w Kościele.
Motywem przewodnim OTK 2018 było przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich tj. ,, Bóg jest dla wszystkich”
Scenariusz Orszaku objął wszystkich: ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach, ludzi na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.
Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które przybliża nam święto Objawienia Pańskiego, a także ma jeszcze jedno wielkie znaczenie. To jest również wydarzenie kulturalne, społeczne, rodzinne i wspólnotowe. Razem, niezależnie od tego kim jesteśmy, całymi rodzinami możemy śpiewać kolędy pełnym głosem, możemy być ze sobą, iść razem do stajenki by oddać pokłon Panu Bogu. A takie poczucie wspólnoty TO RZECZ bardzo ważna i bezcenna!
Mamy nadzieje, że również to dzisiejsze spotkanie dało nam wszystkim takie poczucie, że dołożyliśmy od siebie malutką cegiełkę do tego, by pielęgnować nasze polskie bogate tradycje bożonarodzeniowe, że pamiętaliśmy o naszej historii. Bo któż jak nie my Polacy powinniśmy zadbać o to co polskie, o naszą historię, tradycję i naszą kulturę.
Program dzisiejszego spotkania przedstawiał się następująco:
Odbył się krótki film przypominający Orszak Trzech Króli Zamojskiej Telewizji Kablowej. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów uznania, upominki dla szkół oraz „Boże krówki”, którymi każdy mógł się częstować i wybrać dla siebie dobre słowo, sentencję, myśl znanych i bliskich Świętych. Każdy cukierek zaopatrzony jest w myśl/dobre słowo/sentencję wielu znanych nam i bliskich Świętych, m.in. Jana Pawła II, Bazylego Wielkiego czy Jana Marii Vianney, św. Augustyna.
Po wręczeniu dyplomów usłyszeliśmy marsz w wykonaniu Szkoły Muzycznej Yamaha oraz koncert kolęd w wykonaniu Chóru „Forte“ ze Szkoły Podstawowej Nr 7 i solistów z Gimnazjum Nr 1 w Zamościu.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali gromkie 100 LAT !!! Pani prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu Pani Małgorzacie Farion i zostali zaproszeni na poczęstunek, Poczęstunek: torty „królewskie“, Boże krówki, oraz „kącik regionalny“ przygotowany przez KGW Gminy Zamość.