Fotoplastykon już w Zamościu
Dzisiaj (8 sierpnia) na Rynku Wodnym – a nie Solnym, o godz. 14 – a nie 15 jak zapowiadano – pojawiła się jedyna w swoim rodzaju wystawa międzywojennych fotografii Zamościa.
Wystawę zdjęć z czasów II RP przygotowało Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowe w Zamościu.
Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastikonie pokazują życie Zamościa i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto.
Wystawa została podzielona na 4 tematy” Zamościanie, Krajobrazy starego Zamościa, Usługi i przemysł, Uroczystości.
Fotografie prezentowane są w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.
Zdjęcia można oglądać bezpłatnie do 5 września 2018 r. Po wizycie w Zamościu, fotoplastykon pojedzie do Krakowa, gdzie od 8 września do 5 października będzie stał przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie. Krakowska wystawa powstała dzięki współpracy z Muzeum Narodowe w Krakowie i Archiwum Narodowe w Krakowie. W grudniu zaś fotoplastykon będzie można zobaczyć w Koszalinie dzięki współpracy z Archiwum Państwowe w Koszalinie. W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela
jest 5 okienek na zdjęcia wiec powinno być tez 5 tematow a nie 4 chyba ze ktorys się powtarza