Deszczowy Eurofolk Zamość 2014 17.07.2014

Pomimo deszczowej pogody na scenie Rynku Wielkiego o godz.19.30 wystąpiły zespoły z Tajwanu,Rumuni i Meksyku. Zespoły przedstawiły w skrócie tańce ze swoich krajów, piękne stroje i przybliżyły nam swoją kulturę. Gościem specjalnym dzisiejszego koncertu był ambasador Tajwanu w Polsce i Dyrektor PGE Dystrybucja.

Przedstawiamy kilka informacji o zespołach

Tajwan
TAIWAN FOLK MUSIC ENSEMBLE z Tajpej
Założony we wrześniu 2007 zespół składa się z wysokiej klasy muzyków, nauczycieli i uczniów w wieku 12-22 lat. Jego celem jest propagowanie tradycyjnego tajwańskiego folkloru na imprezach międzynarodowych. Są to tańce stylizowane oparte na tradycyjnych tańcach ludowych, którym towarzyszy akompaniament tradycyjnych chińskich instrumentów: liuye chin, erhu, di, liuqin, chińskiego fletu oraz chińskich skrzypiec. Zespół reprezentował swój kraj w 2008 r. podczas trasy we Włoszech, a także międzynarodowych festiwali folklorystycznych w Portugalii i Hiszpanii (2009), Belgii (2010), Francji (2011), Szwajcarii (2012) oraz USA (2013).
Kierownik zespołu: Liu Yu-jia
Choreograf: Chiou Ying-jie

Rumunia
“SZARKALÁB” Hungarian Folkdance Group z Kluż-Napoki
Zespół został założony w 1995 r. przez Liceum im. Jánosa Apáczaja Csere jako drugi zespół tańca ludowego w Kluż-Napoce reprezentujący mniejszość węgierską w Rumunii. Obecnie większość składu stanowią absolwenci i uczniowie liceum, łącznie 10-13 par tanecznych. Jednym z głównych celów zespołu jest praktykowanie tradycyjnych transylwańskich tańców i prezentowanie ich na scenie w ich pierwotnej postaci. Szarkaláb regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych programach i festiwalach. Od 1995 roku dał ok. 340 występów. Tańczył w wielu miejscowościach Transylwanii, jak również w ponad 16 państwach europejskich, w tym na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Grecji i Portugalii. Zespół jest wspierany przez Fundację Biblioteczną im. Gáspára Heltaja. Jego muzycy grają na takich instrumentach jak: skrzypce, kontra, kontrabas, akordeon.
Kierownik i choreograf: Pillich Balázs

Meksyk
Ballet Folklórico TLALOLINI (TIERRA EN MOVIMIENTO) z Buenavista de Cuellar
Zespół folklorystyczny „Ballet folklorico TLALOLINI” tierra en movimento („ziemia w ruchu”), został założony 21 listopada 1998 roku w Buenavista de Cuellar w stanie Guerrero w Meksyku, aby kultywować i promować piękno folkloru meksykańskiego. Kierownikiem, choreografem i założycielem zespołu jest prof. Carlos Uribe Garcia. Zespół pracuje w 3 grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej oraz w grupie seniorów, którym akompaniuje grupa muzyków mariachi. W ciągu tych szesnastu lat zespół brał udział w licznych festiwalach i koncertach na terenie całego Meksyku oraz poza jego granicami, m.in. we Włoszech. W swoim repertuarze ma tańce reprezentujące niemal wszystkie stany Meksyku prezentowane w pięknych, różnobarwnych i autentycznych strojach, jak również tańce przedhiszpańskie. Jego kapela ludowa gra na takich instrumentach jak: skrzypce, vihuela, trąbka, guitarrón i gitara.
Kierownik zespołu: prof. Carlos Uribe García
Choreograf: prof. Yadira Ayala Elizalde

Zapraszamy na deszczowy koncert

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *