Czwarty czwartek marca! – genialny spektakl

W Zamojskiego Domu Kultury 29 listopada o godz. 19.00 na sali widowiskowej odbyła się premiera emocjonującego spektaklu „Czwarty czwartek marca”.

Na scenie w roli głównych bohaterów mogliśmy zobaczyć młodzież z zamojskich szkół średnich. Spektakl poruszał ważny a zarazem trudny i pomijany w społeczeństwie problem samobójstw wśród młodzieży. Aktorzy wcielając się w postaci stawiali pytania i poszukiwali odpowiedzi na zastaną przez nich rzeczywistość.

Genialnie zagrany spektakl, pokazuje relacje, problemy i wymagania dzisiejszego świata. W dobie konsumpcjonizmu, bycia najlepszym, bycia kimś, osiągnięcia sukcesu tu i teraz,tempa, doszliśmy do szaleństwa gdzie nie mamy czasu porozmawiać face to face i porozmawiania z dziećmi o ich problemach a wychowanie często zrzuca się na szkołę. Dziecko, któro nie ma wsparcia u swoich, pierwsze rodziców a może u swoich prawdziwych przyjaciół szuka innego desperackiego wyjścia i ostatecznego jakim jest śmierć i samobójstwo. Jak powiedział reżyser spektaklu Patryk Pawelec  samobójstwo jest to druga przyczyna śmierci po wypadkach drogowych osób w wieku 18 – 29 lat. Trzeba powiedzieć głośno – samobójstwo jest to druga przyczyna śmierci po wypadkach a profilaktyka nie istnieje.

Zamojska młodzież od marca 2017r. uczestniczyła w projekcie teatralnym, który rozpoczął się castingiem do grupy warsztatowej. Premiera jest efektem półrocznej pracy nad warsztatem aktorskim oraz scenariuszem spektaklu.

„Czwarty czwartek marca” to opowieść o grupie młodych osób, która gromadzi się w domu swojego przyjaciela – Jakuba, na kilka dni po jego tragicznej śmierci. Młodzi ludzie, próbują odnaleźć wspólny język wobec rzeczywistości, której nie są w stanie przyjąć. Poczucie odpowiedzialności za dramatyczne wydarzenia nosi każdy z nich.
Próbują uporać się z tym unikając głównego tematu, kłócąc się wzajemnie, wspominając wydarzenia i szukając winnych i dzieląc się ze sobą swoimi problemami. Są zamknięci w jednym pokoju – przestrzeni, która zmusza ich do poszukiwania porozumienia i rozwiązania. Świat, który budowali „żyjąc chwilą” upadł w momencie śmierci najlepszego przyjaciela. Okazuje się, że jest to punkt zwrotny w życiu każdego z nich”.

Obsada: Agnieszka Ćwik (II LO), Kacper Lechowicz (I Społeczne LO), Karol Olszewski (III LO), Weronika Tutka (I LO), Marek Świstek (I LO), Patrycja Markiewicz (II LO), Karolina Suchodolska (III LO) oraz Kamil Neć (II LO), Mikołaj Zygmunt „II LO)

Scenariusz i reżyseria – Patryk Pawelec
Konsultacje – Agnieszka Domagała
Współpraca – Mateusz Sawczuk, Adrian Pasierbiewicz Recadi, Urszula Kostrzewa

GRATULACJE !!!

Advertisements

One thought on “Czwarty czwartek marca! – genialny spektakl

  • 1 grudnia 2017 o 21:57
    Permalink

    przynajmniej jedna dziewczyna była ładnie ubrana 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *