BOCHNIA – PARYŻ – KRZEMIENIEC w Muzeum Zamojskim
W Muzeum Zamojskim w Zamościu 3 marca 2016 o godz. 16.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy BOCHNIA – PARYŻ – KRZEMIENIEC „Malarstwo Marcina Samlickiego (1878-1945)”
aktywnego uczestnika kolonii artystycznej w Krzemieńcu w latach 30. XX wieku ze zbiorów Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni.
O Marcinie Samlickim i jego twórczości opowiadał Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera.
Marcin Samlicki należy do utalentowanych malarzy polskiego koloryzmu. Przyjaciel Olgi Boznańskiej i Tadeusza Makowskigo, zafascynowany twórczością Paula Cézanne’a i francuskich postimpresjonistów. Aktywny uczestnik plenerów w Krzemieńcu. Urodził się w Bochni 23 października 1878 roku, w zubożałej rodzinie rzemieślnika Jana i Salomei z Hurajewiczów. Po uzyskaniu matury w tamtejszym gimnazjum zapisał się w 1900 roku do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Najpierw uczęszczał na kurs Józefa Unierzyskiego. Ostatecznie jednak związał się z Janem Stanisławskiem, który przyjął go na swój kurs krajobrazu. Istotą szkoły krajobrazowej „poławiaczy światła” Jana Stanisławskiego było malowanie w plenerze, co sprzyjało poznawaniu życia wsi
i odpowiadało młodopolskiej fascynacji ludowością.
Fotorelacja Mirosław Chmiel