Beata Ścibakówna i Jan Englerta w Alei Sław

IX edycji „Alei Sław” w Zamościu już za nami. W tym roku 18 czerwca 2016 swoje tablice pamiątkowe odsłonili Beata Ścibakówna i Jan Englert, patroni honorowi Zamojskiego Lata Teatralnego.

Beata Ścibakówna i Jan Englert – patronat honorowy nad sztandarowym przedsięwzięciem kulturalnym jakim jest organizowane od czterdziestu jeden lat przez Zamojski Dom Kultury – Zamojskie Lato Teatralne przyjęli w 2011 r. Jak podkreślili, formuła teatru w wersji zamojskiej jest im bliska.

Państwo Beata Ścibakówna i Jan Englert przyjmując zaproszenie udziału w uroczystości przyznali, że jest dla nich zaszczytem obecność wśród osób już upamiętnionych w “Alei Sław”. Przypomnijmy, że wśród dotychczas wyróżnionych osób są: Jan Machulski, Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny i Paweł Dudziński. Wkład uhonorowanych przedstawicieli polskiej kultury, sztuki i nauki w zamojski krajobraz kulturalny jest bezcenny.

Scenariusz uroczystości zakłada, że osoby uhonorowane zostawiają – także dla potomnych – odcisk swoich butów na wykonanej z brązu tablicy pamiątkowej. Przesłaniem jest fakt, że w pewien sposób odcisnęli ślad na naszej historii współczesnej, na obliczu naszego „Hetmańskiego Grodu”. Pierwowzorem jest oczywiście postać Jana Zamoyskiego, szlachetnego mecenasa kultury polskiej. Kanclerz i Hetman Wielki Koronny artystów, pisarzy, poetów i muzyków wprost cenił i nagradzał.

W związku z przygotowaniem tablic, Bartłomiej Sęczawa przebywał w Warszawie aby pobrać odciski butów. Beata Ścibakówna osobiście odcisnęła swoje buty w glince. Natomiast po nieobecność Jana Englerta, w jego buty „wszedł” sam rzeźbiarz Sęczawa aby odcisnąć zacne buty mistrza. Na jednej z ich znajduje się napis: BEATA ŚCIBAKÓWNA  AKTORKA, na drugiej: JAN ENGLERT AKTOR REŻYSER PEDAGOG.

W programu przedsięwzięcia odbył się koncert w wykonaniu kierowanej przez Piotra Redeła Orkiestry Kameralnej Symfoników Zamojskich. Była to muzyka filmowa i ulubione melodie naszych nowych „Sław” – Beaty Ścibakówny i Jana Englerta. (info. Teresa Madej)

Fotorelacja Janek Cios

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *