Beata Ścibak i Jan Englert bohaterami „Alei Sław” ‘2016

DSC_5472

Para artystów w „Alei Sław” ’2016 lub Beata Ścibak i Jan Englert bohaterami „Alei Sław” ‘2016
W „Alei Sław” w Zamościu po raz pierwszy tablicą pamiątkową zostanie uhonorowana para zasłużonych dla miasta artystów, aktorów i mecenasów sztuki teatralnej Beata Ścibak i prof. Jan Englert, patroni honorowi Zamojskiego Lata Teatralnego.
Wybitne osobowości polskiego teatru jakimi są zamościanka Beta Ścibak i Jan Englert patronat honorowy i opiekę merytoryczną nad sztandarowym przedsięwzięciem kulturalnym jakim jest organizowane od czterdziestu lat przez Zamojski Dom Kultury Zamojskie Lato Teatralne przyjęli w 2011 r.
Podczas konferencji prasowej z okazji 36. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego (2011 r.) prof. Jan Englert podkreślił, że choć z rezerwą – to przyjął patronat honorowy ze względu na protekcję żony Beaty Ścibakówny. Natomiast nie jest jego zamiarem ingerować w program ZLT, bo to ZDK “maluje swój fresk”, a nie Jan Englert. Im większe będą na to środki, tym są większe szansa żeby to była “Kaplica Sykstyńska” a nie graffiti na murze wyścigów konnych na Służewcu. Zaznaczył, że formuła teatru w wersji zamojskiej jest mu bliska.
W 2012 roku na pytanie Małgorzaty Mazur z „Tygodnika Zamojskiego” – dlaczego zgodził się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu – mistrz Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie odpowiadał: – Zgodziłem się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu, ponieważ mnie zawsze wzruszają inicjatywy małych ojczyzn, uruchamiające lokalne społeczności. Takie, które likwidują gnuśność społeczną, dają możliwość wyjścia z kapci. ZLT jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń artystycznych.
Wybitny aktor i reżyser Jan Englert podkreślił również, że przyjął patronat honorowy, ale nie jest współtwórcą festiwalu. Za to wspiera go swoim dorobkiem. Artysta dodał: -Jan Machulski to co innego – Zamojskie Lato Teatralne było jego idee fixe. Dlatego też ma gwiazdę w Alei Sław na ulicy Grodzkiej.
Od upamiętnienia w „Alei Sław” mistrza Jana Machulskiego, twórcy ZLT minęło osiem lat. Po jego śmierci zrodziła się idea aby o patronat honorowy nad ZLT poprosić Beatę Ścibak i Jana Englerta.
– Upamiętnienie pary zasłużonych dla miasta Zamościa artystów jest wyrażeniem wdzięczności za dotychczasową współpracę i nadziei, że dzięki tej pomocy Zamojskie Lato Teatralne stanie się prestiżowym przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską – napisał w liście do Beaty Ścibak i Jana Englerta prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prosząc o przyjęcie zaproszenia do „Alei Sław”.
Państwo Beata Ścibak i Jan Englert przyjęli zaproszenie podkreślając, że jest to dla nich zaszczytem obecność wśród osób upamiętnionych już w „Alei Sław”. Wśród dotychczas wyróżnionych osób są: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny i Paweł Dudziński. To wybitni przedstawiciele polskiej kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją twórczość artystyczną i naukowa pasję przyczyniają się do kształtowania wizerunku miasta jako miejsca magicznego, nowoczesnego i otwartego.
Uroczystość w „Alei Sław” z udziałem Beaty Ścibak i Jana Englerta odbędzie się w połowie czerwca 2016 r., w trakcie 41. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego. Dwie tablice pamiątkowe z brązu wykona – podobnie jak poprzednie – artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Przedsięwzięcie artystyczno-kulturalne mające na celu upamiętnienie pary artystów, którzy znaleźli w sobie tyle serca dla Zamościa, autorski projekt piszącej te słowa, zostanie zorganizowane przez redakcję portalu Zamość onLine, Miasto Zamość i Lokalną Organizację Turystyczną „Zamość i Roztocze”. Partnerem głównym dziewiątej edycji „Alei Sław” będzie Zamojski Dom Kultury. Organizatorzy liczą również na współpracę z innymi partnerami, którzy od lat wiernie wspierają realizację projektu „Aleja Sław”.
O terminie oraz scenariuszu uroczystości będziemy Państwa informować na bieżąco. ( Teresa Madej )

Portal zyciezamoscia.pl  jest PATRONEM MEDIALNYM wydarzenia.

Fot: Renata Bajak

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *