Beata Ścibak i Jan Englert bohaterami „Alei Sław” ‘2016

DSC_5472

Para artystów w „Alei Sław” ’2016 lub Beata Ścibak i Jan Englert bohaterami „Alei Sław” ‘2016
W „Alei Sław” w Zamościu po raz pierwszy tablicą pamiątkową zostanie uhonorowana para zasłużonych dla miasta artystów, aktorów i mecenasów sztuki teatralnej Beata Ścibak i prof. Jan Englert, patroni honorowi Zamojskiego Lata Teatralnego.
Wybitne osobowości polskiego teatru jakimi są zamościanka Beta Ścibak i Jan Englert patronat honorowy i opiekę merytoryczną nad sztandarowym przedsięwzięciem kulturalnym jakim jest organizowane od czterdziestu lat przez Zamojski Dom Kultury Zamojskie Lato Teatralne przyjęli w 2011 r.
Podczas konferencji prasowej z okazji 36. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego (2011 r.) prof. Jan Englert podkreślił, że choć z rezerwą – to przyjął patronat honorowy ze względu na protekcję żony Beaty Ścibakówny. Natomiast nie jest jego zamiarem ingerować w program ZLT, bo to ZDK “maluje swój fresk”, a nie Jan Englert. Im większe będą na to środki, tym są większe szansa żeby to była “Kaplica Sykstyńska” a nie graffiti na murze wyścigów konnych na Służewcu. Zaznaczył, że formuła teatru w wersji zamojskiej jest mu bliska.
W 2012 roku na pytanie Małgorzaty Mazur z „Tygodnika Zamojskiego” – dlaczego zgodził się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu – mistrz Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie odpowiadał: – Zgodziłem się patronować Zamojskiemu Latu Teatralnemu, ponieważ mnie zawsze wzruszają inicjatywy małych ojczyzn, uruchamiające lokalne społeczności. Takie, które likwidują gnuśność społeczną, dają możliwość wyjścia z kapci. ZLT jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń artystycznych.
Wybitny aktor i reżyser Jan Englert podkreślił również, że przyjął patronat honorowy, ale nie jest współtwórcą festiwalu. Za to wspiera go swoim dorobkiem. Artysta dodał: -Jan Machulski to co innego – Zamojskie Lato Teatralne było jego idee fixe. Dlatego też ma gwiazdę w Alei Sław na ulicy Grodzkiej.
Od upamiętnienia w „Alei Sław” mistrza Jana Machulskiego, twórcy ZLT minęło osiem lat. Po jego śmierci zrodziła się idea aby o patronat honorowy nad ZLT poprosić Beatę Ścibak i Jana Englerta.
– Upamiętnienie pary zasłużonych dla miasta Zamościa artystów jest wyrażeniem wdzięczności za dotychczasową współpracę i nadziei, że dzięki tej pomocy Zamojskie Lato Teatralne stanie się prestiżowym przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską – napisał w liście do Beaty Ścibak i Jana Englerta prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prosząc o przyjęcie zaproszenia do „Alei Sław”.
Państwo Beata Ścibak i Jan Englert przyjęli zaproszenie podkreślając, że jest to dla nich zaszczytem obecność wśród osób upamiętnionych już w „Alei Sław”. Wśród dotychczas wyróżnionych osób są: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny i Paweł Dudziński. To wybitni przedstawiciele polskiej kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją twórczość artystyczną i naukowa pasję przyczyniają się do kształtowania wizerunku miasta jako miejsca magicznego, nowoczesnego i otwartego.
Uroczystość w „Alei Sław” z udziałem Beaty Ścibak i Jana Englerta odbędzie się w połowie czerwca 2016 r., w trakcie 41. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego. Dwie tablice pamiątkowe z brązu wykona – podobnie jak poprzednie – artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Przedsięwzięcie artystyczno-kulturalne mające na celu upamiętnienie pary artystów, którzy znaleźli w sobie tyle serca dla Zamościa, autorski projekt piszącej te słowa, zostanie zorganizowane przez redakcję portalu Zamość onLine, Miasto Zamość i Lokalną Organizację Turystyczną „Zamość i Roztocze”. Partnerem głównym dziewiątej edycji „Alei Sław” będzie Zamojski Dom Kultury. Organizatorzy liczą również na współpracę z innymi partnerami, którzy od lat wiernie wspierają realizację projektu „Aleja Sław”.
O terminie oraz scenariuszu uroczystości będziemy Państwa informować na bieżąco. ( Teresa Madej )

Portal zyciezamoscia.pl  jest PATRONEM MEDIALNYM wydarzenia.

Fot: Renata Bajak

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *