Alan Metnick – wystawa w BWA Galerii Zamojskiej

BWA Galeria Zamojska zaprasza na wystawę pt. “ALAN  METNICK grafika i rysunek”, która została otwarta 17 lipca 2015 o godz. 17.00

Alan Metnick urodził się w Chicago w 1941 roku, jego rodzina pochodzi ze Sławatycz. Ukończył historię na Uniwersytecie Wisconsin oraz Fotografię na Rhode Island School of Design. Od 40 lat tworzy obrazy i przedmioty, używając wielorakich technik takich jak fotografia, sitodruk, witraż, malarstwo, rysunek oraz tekstylia. Katalizatorem dla jego twórczości są konteksty historyczne, biblijne oraz osobiste. W swoim dorobku posiada wiele wystaw zarówno grupowych, jak i samodzielnych a jego prace znalazły miejsce w licznych kolekcjach i muzeach, między innymi Metropolitan Museum of Art, New York.

Alan Metnick w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stworzył serię grafik ukazujących konflikty na Bliskim Wschodzie. W pracach można znaleźć również wątki odzwierciedlające dzieje współczesnej Europy i losy żyjących w niej Żydów.

– Dwa i pół roku spędzone na Bliskim Wschodzie przybliżyły mnie znacznie do konfliktu, który poprzedził moje narodziny i który może ciągnąć się jeszcze po mojej śmierci. (…) jestem Żydem, który przyszedł na świat w czasie Holokaustu w Ameryce, a nie w Europie środkowowschodniej, skąd przed laty emigrowali moi dziadkowie. Horror Holokaustu i odrodzenie Izraela we wrogim środowisku przyczyniły się do powstania we mnie świadomości egzystencjalnej, której wyraz daję poprzez sztukę – tak o swojej działalności mówi sam artysta.

Alan Metnick regularnie odwiedza Polskę, podświadomie szukając rodzinnych miejsc i pamiątek swoich przodków.

Talent dokumentalisty i artysty, pozwala mu na artystyczną podróż w poszukiwaniu uniwersalnych archetypów przewijających się w jego twórczości.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt osobistego zaangażowania się w renowację i odbudowę żydowskiego cmentarza w Sławatyczach.(info. BWA )

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *