Akademia Zamojska dla rodziny – cykl wykładów otwartych
Wczoraj, 17 listopada, zainaugurowano cykl wykładów otwartych “Akademia Zamojska dla rodziny”, organizowanych wspólnie przez Akademię Zamojską i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Pierwszy wykład pt. “Cnoty a wychowanie człowieka” wygłosił Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Rektor zwrócił uwagę, że termin “cnota” dziś najczęściej kojarzy się większości ludzi z dziewictwem, a tymczasem w starożytnej Grecji cnota tłumaczona była jako “arete” – dzielność, doskonałość i była jednym z podstawowych pojęć etycznych starożytnych Greków, a potem Rzymian.
– W odniesieniu do cnoty Grecy używali słowa “arete” – “najlepszość”. Człowiek cnotliwy to człowiek, który żyje najlepiej jak się da, a nie byle jak. To ktoś, kto ciągle dąży do doskonałości i chce być coraz lepszy. Rzymianie, gdy zetknęli się z kulturą grecką przetłumaczyli słowo “arete” na termin “virtus” – męstwo. “Vir” po łacinie, to ktoś, kto zasługuje na miano prawdziwego mężczyzny, męża. To przeciwieństwo chłystka, gołowąsa, człowieka nieodpowiedzialnego. Mąż w tym ujęciu to ktoś, kto ma rozum, ma siłę, ktoś, kto jak coś obieca, to wykona to choćby się paliło. Cnota daje siłę i przewidywalność, skuteczność i bezpieczeństwo, tak jak prawdziwy mężczyzna, ojciec rodziny, prawdziwy facet. Żyć cnotliwie to znaczy żyć tymi wszystkimi elementami, które ma prawdziwy mężczyzna – mówił prof. Skrzydlewski.
Spotkania z cyklu “Akademia Zamojska dla rodziny” odbywać się będą w każdą trzecią środę miesiąca w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu. W grudniu wykład wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk./materiał nadesłany/