82. rocznica napaści Niemiec na Polskę – uroczystości w Zamościu
1 września 2021 r przypada 82. Rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę uznawanej za początek II wojny światowej.
23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Postanowienia paktu stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki wobec narodu Polskiego, w tym: dramatu wojny, Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.
Podpisany pakt oznaczał jedno: „A więc wojna” – 82 lat temu, 1 września 1939 r. nazistowskie Niemcy napadły na Polskę. Druga Wojna Światowa zaczęła się w Polsce, a Polacy stanęli do walki i jako pierwsi odczuli skalę jej totalnego charakteru. Miliony musiały opuścić swoje domy, tysiące przelało krew za Ojczyznę
W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości
Tego samego ranka wojska niemieckie – bez wypowiedzenia wojny – zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a prawdopodobnie pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń. Naziści zamierzali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.
„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu
Zamościanie również włączyli się w upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia o godz. 18:00 w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w odbyła się msza święta w intencji poległych i Ojczyzny.
Gromadzimy się dzisiaj w Zamojskiej Katedrze aby modlić się za poległych w tej strasznej wojnie, ale też modlimy się za nasza ojczyznę aby mogła rozwijać się w pokoju – powiedział proboszcz parafii ks.Robert Strus. Przez naszą obecność teraz w Katedrze na mszy św. i na Rotundzie chcemy wyrazić naszą pamięć i przekazać tę prawdę innym, szczególnie młodym o dramacie II wojny światowej. O spustoszeniach, które ona spowodowała w życiu naszego narodu – osobowych, materialnych i moralnych. Wspominamy również z szacunkiem polskich żołnierzy którzy w pierwszych chwilach wojny bronili bohatersko naszego kraju ale i później do końca wojny walczyli na wszystkich jej frontach o wolność a nawet o jej zakończenie. Prosimy Boga o życie wieczne dla nich.
Modlimy się dzisiaj kilkanaście dni przed beatyfikacją niezwykłego człowieka, wielkiego Polaka, który został określony mianem Prymasem Tysiąclecia. ….Trzeba koniecznie podkreślić, że pamięć o martyrologi narodu polskiego i Kościoła w Polsce to tylko część prawdy o postawie Prymasa Stefana Wyszyńskiego wobec największego dramatu w dziejach świata jakim była II wojna światowa. …Prymas Wyszyński dzisiaj jest dla nas wzorem , jak trzeba pamiętać o okropnościach wojny. Dzisiaj jest tak ważne głoszenie prawdy o wojnie, o martyrologii naszego narodu, wiedząc co się dzieje w przestrzeni publicznej, jak często ta prawda jest fałszowana. Naszym obowiązkiem jest przypominanie , że nie było żadnych polskich obozów koncentracyjnych, że Polacy zdali doskonale egzamin z człowieczeństwa, chrześcijaństwa podczas wojny. Prymas Wyszyński przypomina ,że naszym zadaniem jest troska o pokój, żeby budować dobro, pracować nad jednością i w naszej ojczyźnie i między narodami.
Po mszy św. o godz. 19:00 na Rotundzie Zamojskiej odbyła się manifestacja patriotyczna oraz– ceremoniał wojskowy– okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Zamość– apel pamięci i salwa honorowa– złożenie wieńców.
…. Człowiek ma jednak niesamowitą zdolność do przystosowania się do każdej sytuacji i nawet w trudnym wojennym czasie będzie dążył do odnalezienia choćby promyka nadziei – mówił w w swoim wystąpieniu prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Wiele milionów zginęło ale też wielu ocalało.Wygrali swoje życie, oszukali przeznaczenie, aczkolwiek wojenne wspomnienia zostały do końca ich dni. Swoje świadectwo o tamtym czasie przekazali następnym pokoleniom abyśmy mogli o tym pamiętać i o tym mówić. Wraz z pierwszym wystrzałem w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r zmieniło się wszystko. Spokojny sen nie tylko mieszkańców Polski ale i całego świata został brutalnie przerwany przez wybuchy bomb…..17 września na polskie pozycje spadł kolejny cios. W efekcie 28 września podpisano akt kapitulacji Warszawy a la Polaków zaczęły się mroczne czasy okupacji naznaczone terrorem i cierpieniem. Okupacji dwóch okupantów – Niemieckiego i Sowieckiego. Mimo wszystko przetrwaliśmy jako naród, nie poddaliśmy się mimo, że okoliczności były wybitnie niesprzyjające. Polska była jedynym krajem pod okupacją niemiecką, w którym nie działał kolaboracyjny rząd. Bardzo szybko żołnierze polscy przeszli do podziemia i warunkach konspiracyjnych kontynuowali swoją walkę, ich działania wspierała ludność cywilna. Warto też pamiętać ,że tylko w Polsce obowiązywało prawo, które za pomoc Żydom przewidywało karę śmierci, a mimo to Polska, Polacy mają największe zasługi w tej dziedzinie. To my mamy najwięcej tablic w Instytucie Yad Vashem spośród wszystkich sprawiedliwych wśród narodów świata…..Nie możemy zapomnieć o tamtym strasznym czasie i mammy moralny obowiązek przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom – ku przestrodze.
Nie cieszymy się z tego co było ale musimy pamiętać , po to żeby nasze młode pokolenie mogło tę wiedzę przenieść na następne lata.