82. rocznica napaści Niemiec na Polskę – uroczystości w Zamościu

1 września 2021 r przypada 82. Rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę uznawanej za początek II wojny światowej.

23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Postanowienia paktu stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki wobec narodu Polskiego, w tym: dramatu wojny, Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

Podpisany pakt oznaczał jedno:  „A więc wojna” –  82 lat temu, 1 września 1939 r.  nazistowskie Niemcy napadły na Polskę. Druga Wojna Światowa zaczęła się w Polsce, a Polacy stanęli do walki i jako pierwsi odczuli skalę jej totalnego charakteru. Miliony musiały opuścić swoje domy, tysiące przelało krew za Ojczyznę
W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości

Tego samego ranka wojska niemieckie – bez wypowiedzenia wojny – zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a prawdopodobnie pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń. Naziści zamierzali przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu

Zamościanie również włączyli się w upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia o godz. 18:00 w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w odbyła się msza święta w intencji poległych i  Ojczyzny.

Gromadzimy się dzisiaj w Zamojskiej Katedrze aby modlić się za poległych w tej strasznej wojnie, ale też modlimy się za nasza ojczyznę aby mogła rozwijać się w pokoju – powiedział proboszcz parafii ks.Robert Strus. Przez naszą  obecność teraz w Katedrze na mszy św. i na Rotundzie chcemy wyrazić naszą pamięć i przekazać tę prawdę innym, szczególnie młodym o dramacie II wojny światowej. O spustoszeniach, które ona spowodowała w życiu naszego narodu – osobowych, materialnych i moralnych. Wspominamy również z szacunkiem polskich żołnierzy którzy w pierwszych chwilach wojny bronili bohatersko naszego kraju ale i później do końca wojny walczyli na wszystkich jej frontach o wolność a nawet o jej zakończenie. Prosimy Boga o życie wieczne dla nich.
Modlimy się dzisiaj kilkanaście dni przed beatyfikacją niezwykłego człowieka, wielkiego Polaka, który został określony mianem Prymasem Tysiąclecia.  ….Trzeba koniecznie podkreślić, że pamięć o martyrologi narodu polskiego i Kościoła w Polsce to tylko część prawdy o postawie Prymasa Stefana Wyszyńskiego wobec największego dramatu w dziejach świata jakim była II wojna światowa. …Prymas Wyszyński dzisiaj jest dla nas wzorem , jak trzeba pamiętać o okropnościach wojny. Dzisiaj jest tak ważne głoszenie prawdy o wojnie, o martyrologii naszego narodu, wiedząc co się dzieje w przestrzeni publicznej, jak często ta prawda jest fałszowana. Naszym obowiązkiem jest przypominanie , że nie było żadnych polskich obozów koncentracyjnych, że Polacy zdali doskonale egzamin z człowieczeństwa, chrześcijaństwa podczas wojny. Prymas Wyszyński przypomina ,że naszym zadaniem jest troska o pokój, żeby budować dobro, pracować nad jednością i w naszej ojczyźnie i między narodami.

Po mszy św. o godz. 19:00 na Rotundzie Zamojskiej odbyła się manifestacja patriotyczna oraz– ceremoniał wojskowy– okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Zamość– apel pamięci i salwa honorowa– złożenie wieńców.

. Człowiek ma jednak niesamowitą zdolność do przystosowania się do każdej sytuacji i nawet w trudnym wojennym czasie będzie dążył do odnalezienia choćby promyka nadziei – mówił w w swoim wystąpieniu prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Wiele milionów zginęło ale też wielu ocalało.Wygrali swoje życie, oszukali przeznaczenie, aczkolwiek wojenne wspomnienia zostały do końca ich dni. Swoje świadectwo o tamtym czasie przekazali następnym pokoleniom abyśmy mogli o tym pamiętać i o tym mówić. Wraz z pierwszym wystrzałem w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r zmieniło się wszystko. Spokojny sen nie tylko mieszkańców Polski ale i  całego świata został brutalnie przerwany przez wybuchy bomb…..17 września na polskie pozycje spadł kolejny cios. W efekcie 28 września podpisano akt kapitulacji Warszawy a la Polaków zaczęły się mroczne czasy okupacji naznaczone terrorem i cierpieniem. Okupacji dwóch okupantów – Niemieckiego i Sowieckiego. Mimo wszystko przetrwaliśmy jako naród, nie poddaliśmy się mimo, że okoliczności były wybitnie niesprzyjające. Polska była jedynym krajem pod okupacją niemiecką, w którym nie działał kolaboracyjny rząd. Bardzo szybko żołnierze polscy przeszli do podziemia i warunkach konspiracyjnych kontynuowali swoją walkę, ich działania wspierała ludność cywilna. Warto też pamiętać ,że tylko w Polsce obowiązywało prawo, które za pomoc Żydom przewidywało karę śmierci, a mimo to Polska, Polacy mają największe zasługi w tej dziedzinie. To my mamy najwięcej tablic w Instytucie  Yad Vashem spośród wszystkich sprawiedliwych wśród narodów świata…..Nie możemy zapomnieć o tamtym strasznym czasie i mammy moralny obowiązek przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom – ku przestrodze.
Nie cieszymy się z tego co było ale musimy pamiętać , po to żeby nasze młode pokolenie mogło tę wiedzę przenieść na następne lata.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *