73. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie – obchody w Zamościu

W 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w Zamościu  przy pomniku pamięci Synów i Córek Ziemi Zamojskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.w  południe odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Służb Mundurowych, kompania honorowa 3 brygady zmechanizowanej, poczty sztandarowe, delegacje zamojskich szkól i Nieetatowa Orkiestra Wojskowa.
W programie: manifestacji patriotycznej odbył się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie  v-ce Prezydenta Andrzeja Zastąpiło , w którym min.powiedział…,, obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Zwycięstwa . Nasz rodak Wielki JP II, papież zawsze powtarzał, nie lękajmy się prawdy, tylko prawda nas zwycięży , a jaka była to prawda. Przypomnijmy sobie fakty, 1 września 1939 r najeżdża na nas wróg z zachodu Niemcy. Myślę że nie wiele osób pamięta ,że właśnie tego dnia z południa na teren naszej ojczyzny wkroczyła armia słowacka…..” Po wystąpieniu  v-ce Prezydenta Andrzeja Zastąpiło odbył się apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Inskrypcja na pomniku  głosi: BÓG HONOR OJCZYZNA – SYNOM I CÓRKOM ZIEMI ZAMOJSKIEJ – BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM WOJSKA POLSKIEGO BRONIĄCYCH NASZEJ OJCZYZNY PRZED NAJEŹDŹCĄ NIEMIECKIM I SOWIECKIM WE WRZEŚNIU 1939R  – WALCZĄCYM O SUWERENNOŚĆ POLSKI NA WSZYSTKICH FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ – ŻOŁNIERZOM SCALONEJ ARMII POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I POZOSTAŁYM ODDZIAŁOM PARTYZANCKIM W LATACH 1939-1945 W 60 ROCZNICĘ KAPITULACJI III RZESZY NIEMIECKIEJ – W HOŁDZIE POLEGŁYM I ZAMORDOWANYM – CZEŚĆ ŻYWYM – WETERANI, ŻOŁNIERZE GARNIZONU, MIESZKAŃCY ZAMOŚCIA – ZAMOŚĆ 8 MAJA 2005

73 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ – NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

73 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ – NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA, uroczystości przy pomniku pamięci synów i córek ziemi zamojskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej ul.Piłsudskiego oś.Planty w Zamościu.

Opublikowany przez Życie Zamościa 8 maja 2018

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *