73. rocznica odbicia więźniów w Zamościu

8 maja 2019 roku przypadła rocznica odbicia więźniów jakiej dokonał oddział żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. ,,Urszula’’. Była to jedna z ważniejszych akcji Żołnierzy Wyklętych.

Roman Szczur, używający konspiracyjnego nazwiska Szumski i pseudonimów „Halina”, „Nadzieja” oraz najbardziej znanego w podziemiu – „Urszula”, urodził się 15 sierpnia 1910 r. w Kolonii Roszki Udryckie k. Zamościa. Był synem Antoniego i Agaty z d. Socha. Po ukończeniu szkoły powszechnej mieszkał w Udryczach k. Starego Zamościa. Pracował wówczas razem z ojcem w tamtejszym majątku hr. Zawadzkiego. W latach 1931-1932 odbył służbę wojskową w 23. pp we Włodzimierzu Wołyńskim. Postanowił zostać w wojsku. Po przeszkoleniu w Centralnej Szkole Korpusu Ochrony Pogranicza w Ossowcu, we wrześniu 1932 r. przydzielono go do 8. batalionu KOP stacjonującego w Stołpcach. Od września 1933 r., był podoficerem zawodowym w 52. pp kwaterującym w Złoczowie. Równocześnie kształcił się w miejscowej Szkole Handlowej. Wojna zastała go na stanowisku podoficera.

Dzisiaj (12 maja) odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne dla lokalnego społeczeństwa wydarzenie.

Zainicjowała je msza św. w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana Bożego. Następnie uczestnicy przemaszerowali spod kościoła pod budynek Zakładu Karnego przy ul. Okrzei. Tam przeprowadzono ceremoniał wojskowy: powitano  uczestników, przeprowadzono apel pamięci i wykonano salwę honorową.

Relację video można zobaczyć pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos/2007379732707262/

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *