4. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” –Konkursowe pokazy filmowe i spotkania z twórcami

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu.

W konkursie  4 Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” w pierwszym dniu projekcji widzowie obejrzeli  6 filmów dokumentalnych. Wśród nich dominują filmy, których tematyka dotyczy wydarzeń historycznych rozgrywających się w XX wieku.

10:00 Cztery życia Lidii Lwow, reż. R. Mierzejewski
11:30 Dzwony pojednania, reż. G. Gajewski
12:15 Linia Stalina na dłoni dziecięcej, reż. H. Samojlava
14:00 Polska Góra była ich redutą… Kostiuchnówka 1916, reż. L. Wiśniewski
15:00 Tacy jak my, reż. P. Mularuk, M. Siniarska
16:15 Dotknięcia Anioła, reż. M. T. Pawłowski

Jury konkursu;
Dr.Tadeusz Doroszuk – dyr. TVP Historia w latach 2009-2016
Dr.Stanisław Królak – Kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia.
Adam Sikorski – historyk, dziennikarz, dokumentalista, twórca programu ,,Bylo nie minęło’

Po każdym seansie przewidziane było spotkanie z autorem filmu, którzy opowiadali historię powstawania filmu, spotkań z ich bohaterami, skąd wziął się temat na film i jak zrobić materiał aby widza ,, przenieść” realnie w tamten świat. Filmy, które zobaczyła zamojska publiczność zasługują na pokazywanie ich na szerokim forum, ponieważ pokazują że produkcja filmu nie tylko odkrywa historię ale potrafi również godzić i łączyć ludzi zwaśnionych stron.

Na najlepszy film „Spotkań z historią” mogą również głosować widzowie. Zapraszamy festiwalową publiczność do udziału w plebiscycie, który wyłoni laureata Nagrody Publiczności. Każdy widz, uczestniczący w konkursowym seansie przy wejściu otrzyma kupon z tytułem filmu i skalą ocen od 0 do 6 (najwyższa nota – 6, najniższa nota – 0). Dla najaktywniejszych widzów przewidziano nagrody.

Fotorelacja Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *