4 „Spotkania z historią” –Konkursowe pokazy filmowe i spotkania z twórcami

Historia jest elementem tożsamości każdego narodu, we współczesnym świecie wcale nie zanikającym. Patrząc na Europę ostatnich dziesięcioleci, jej przemian politycznych, można zauważyć wyraźnie, że narody, i te wielkie, i te mniejsze, chcą mieć poczucie historycznej tożsamości. Każdy naród ma swoją historię, zupełnie szczególną, tym bardziej gdy jest definiowany jako wspólnota pokoleń. Tym bardziej niezbędne jest przekonanie, że element pamięci, tożsamości, jest elementem niezwykle istotnym, który stanowi o tym, że naród zna swoją historię, zna także powody, dla których nie ze wszystkiego może być dumny. A Polacy są dużym, historycznym narodem i mają powody do dumy.

Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia, mówili o potrzebie tożsamości, a więc i o potrzebie historii, a nasza historia jest bardzo bogata. Tym bardziej warto propagować wiedzę historyczną, także w zakresie historii powszechnej, nie tylko historii naszego kraju, nie omijając tego, co było naszą słabością. Jednym z elementów takiego działania, propagowania i popularyzowania wiedzy historycznej jest sztuka. A zwłaszcza sztuka filmowa, dająca niesamowitą ilość możliwości działania i sposobów oddziaływania. Dziś, polski film, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, ma się wręcz znakomicie. Rocznie produkowanych jest w Polsce kilkaset różnego rodzaju filmów. Większość z nich trafia na telewizyjny ekran, wywołując znaczne zainteresowanie telewidzów.

W konkursie 4 Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” 12 sierpnia  widzowie zobaczyli kolejne 6 filmów dokumentalnych.

10:00 Ida i Irena, reż. P. Morawski
10:45 Poszukiwany Hipolit Cegielski, reż. M. Pleskacz twórcą
12:00 Chłopcy z lasu, reż. W. Paluch
14:00 Krzyż i korona, reż. Z. Cozac
15:15 Czas leśnych kurierów, reż. B. Miszczak
16:15 W służbie narodu. Kulisy pracy MO i SB, reż. A. Mańkowski

Jury konkursu;
Dr.Tadeusz Doroszuk – dyr. TVP Historia w latach 2009-2016
Dr.Stanisław Królak – Kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia.
Adam Sikorski – historyk, dziennikarz, dokumentalista, twórca programu ,,Bylo nie minęło’

Po każdym seansie odbyło się spotkanie z autorem filmu, którzy opowiadali historię powstawania filmu, spotkań z ich bohaterami, skąd wziął się temat na film i jak zrobić materiał aby widza ,, przenieść” realnie w tamten świat. ( info. CKF)

Fotorelacja Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *