16.08.2013 r.ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY – Spotkania z historią , dzień 2
16.08.2013 r to drugi dzień Zamojskiego Festiwalu Filmowego, na którym były przedstawiane konkursowe pokazy filmowe takie jak;
Riese – Tajemnice wykute w skale (59`), reż. M. Kieres, W. Malinowski
Panteon Cmentarz Wojskowy w Warszawie (44`), reż. M. Widarski
Bomba w Torcie (20`), reż. W. Królikowski
Korczak z Warszawy (23`), reż. M. Skalska
Był wśród nas… (59`), reż. B. Hyży-Czołpińska
Teresa Sułowska – Bojarska, wygrane życie łączniczki (29`), reż. M. Widarski
Ostatnia szarża (22`), reż. G. Gajewski
Rok 1863 (60`), reż. P. Bednarczyk
Ballada o dwóch domach (27`), reż. G. Gajewski
Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim (54`), reż. A. Gołębiewski, P. Nowacki
o godz 21:00 –
Baczyński (67`), reż. K. Piwowarski , Szwadron (105`), reż. J. Machulski – projekcje plenerowe – Rynek Wielki w Zamościu
Na sali kinowej można było spotkać jury konkursowe
Prof. Tadeusz Kowalski
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – medioznawca, dyrektor Filmoteki Narodowej, członek Rady Nadzorczej TVP S.A.
Prof. Zbigniew Zaporowski
Historyk, profesor, specjalizuje się w historii najnowszej Polski. Od 2004 pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Społecznej XX wieku Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.
Andrzej Sapija
Reżyser, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej, filmów z dziedziny historii najnowszej i współczesnych problemach.
Przez cały czas trwania Festiwalu również widzowie głosują na najlepszy film i reportaż, który otrzyma Nagrodę Publiczności.
Rok 1863 (60`), reż. P. Bednarczyk
Film dokumentalny – poświęcony powstaniu styczniowemu 1863 r. obejmuje sytuację ziem polskich przed powstaniem, jego przebieg oraz skutki po nieudanym zrywie. Jaki był ten drugi w XIX wieku zryw? Nieprzemyślany, niepotrzebny, niezaplanowany, czy realistyczny, z szansą na powodzenie? Kim byli główni twórcy powstania styczniowego? Młodzi idealiści czy konserwatywni działacze polityczni, dążący do ugody i spokojnego życia? W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów prywatnych reżysera.
Szwadron (105`), reż. J. Machulski – projekcje plenerowe – Rynek Wielki w Zamościu
Film rozgrywa się w 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego. Bohaterem opowieści jest rosyjski szlachcic Fiodor Jeremin, który jest świadkiem wojny.
zapraszamy na wpomnienia