Capstrzyk i msza pod Komarowem

Po trzech dniach manewrów (22-24 sierpnia) dzisiaj (25 sierpnia) rozpoczęła się bardziej oficjalna odsłona upamiętnienia 98. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Tegoroczne obchody zorganizowane w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Dowódcą Sztabu Komarowskiej Potrzeby jest, jak co roku, Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, które powstało w 2006 roku na bazie zaangażowania osób, które od 2001 roku czynnie pielęgnowały pamięć o tym wielkim wydarzeniu.

Właśnie dzisiaj oddano hołd poległym w wojnie polsko –bolszewickiej, której największą bitwą z wykorzystaniem konnicy była właśnie bitwa na polach Wolicy Śniatyckiej w rejonie wzgórza 255.

W uroczystościach udział wzięli poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, oraz m.in kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i zaproszeni goście.

Tegoroczne wydarzenie, podobnie do lat poprzednich,  będzie opierało się  na współpracy oddziałów Kawalerii Ochotniczej z Wojskiem Polskim i Wojskami Obrony Terytorialnej.

W tegorocznych manewrach równolegle uczestniczyć będzie siedem plutonów kawaleryjskich (sekcje 6 osobowe) i jeden pluton współczesny do współdziałania z WP oraz grupa dalekiego rozpoznania 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, pluton 25 batalionu lekkiej piechoty, pluton szturmowo desantowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i pododdziały pro obronne.

Oficjalne obchody Święta Kawalerii Polskiej rozpoczną się jutro (26 sierpnia) o godz. 13. Zaplanowano uroczyste złożenie meldunku, pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, inscenizacja bitwy pod Komarowem, pokazy wyszkolenia jednostek Wojska Polskiego.

Na zakończenie odbędzie się rozdanie nagród Pucharu Polski Militari.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *