115 zdarzeń związanych z likwidacją zagrożeń po burzy

W nocy z 29/30 sierpnia br., na terenie powiatu zamojskiego w wyniku przejścia burzy odnotowano 167 zdarzeń powodowanych przez silnie wiejący wiatr. Na szczęście nikt nie ucierpiał, są tylko straty materialne: zerwane lub uszkodzone dachy budynków, zerwane linie napowietrzne uszkodzone samochody. Na skalę zdarzeń wpłynął fakt, że tym razem miasto Zamość nie zostało oszczędzone przez żywioł.

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie miasta Zamość – 67, a do ich likwidacji korzystano ze wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Na terenie powiatu najwięcej zdarzeń miało miejsce w gminie Zamość – 17 i Szczebrzeszyn -16, Krasnobród – 11 po 10 interwencji w gm. Adamów i gm. Nielisz. Nie odnotowano żadnego zgłoszeń z terenu gminy Komarów Osada i gm. Miączyn. W zdecydowanej większości – 87% zagrożenia powodowały łamiące się drzewa i konary, które w 11 przypadkach spowodowały uszkodzenia 13 samochodów w tym jeden ciężarowy (na terenie Zamojskich Zakładów Zbożowych drzewo spadło na kabinę – straty ok. 50 tys. zł.). W wyniku przejścia nawałnicy 30 budynków zostało uszkodzonych, w 15 przypadkach odnotowano straty w budynkach – najczęściej spowodowane uszkodzeniem dachu. Największe straty po 50 tys. zł. odnotowano w Zamościu przy ul. Nowy Rynek oraz w Szczebrzeszynie przy pl. T. Kościuszki.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do strażaków OSP, którzy angażowani byli także do likwidacji zagrożeń na terenie miasta Zamość. Zgłoszeń było tak wiele, że zachodziła potrzeba wzmocnienia obsad osobowych w jednostkach ratowniczo-gaśniczych jak i Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP. Mnogość zdarzeń powodowała bardzo duże utrudnienie w prowadzeniu korespondencji radiowej z interweniującymi zastępami. Należy pamiętać, że oprócz likwidacji zagrożeń z każdego zdarzenia tworzona jest stosowna dokumentacja – której uzupełnienie zajęło aż dwie doby.

Na szczęście bardzo rzadko zdarzają się takie dni gdzie, w ciągu krótkiego czasu odnotowujemy kilkaset zgłoszeń. Ostatnia taka sytuacja mała miejsce podczas intensywnych opadów deszczu w 2014 r., kiedy to przez dwie doby odnotowano ponad 220 interwencji.

bryg. Andrzej Szozda
Zastępca Komendanta Miejskiego PSP

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *