Pandemia koronawirusa, a ubezpieczenie turystyczne
Pandemia koronawirusa a ubezpieczenie turystyczne. Którą ofertę wybrać, aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy?
Już ponad 2 lata świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele osób stara się jednak żyć normalnie i wyjeżdżać w celach turystycznych za granicę. Czy jednak ubezpieczenie turystyczne chroni na wypadek COVID-19? Jak znaleźć taką polisę?
Co pewien czas pojawiają się kolejne mutacje, które przynoszą nowe fale zachorowań na świecie. Towarzyszą temu dalsze rekordy w zakresie statystyk. Do 27 stycznia 2022 roku na COVID-19 zachorowało na świecie 359 mln ludzi, a zmarło 5,62 mln osób. W Polsce było 4,58 mln zachorowań i 104 tys. zgonów. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej wiele osób stara się żyć w miarę normalnie. To oznacza m.in. podróże zagraniczne w celach wypoczynkowych. Ważnym elementem takiego wyjazdu jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Czas pandemii zmusza do szukania ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku zachorowania na COVID-19. Czy polisy turystyczne chronią od takiego ryzyka?
Epidemia w polisach turystycznych
Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak do epidemii podchodzą towarzystwa ubezpieczeniowe. Trzeba przyznać, że wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 2 lat. Epidemia ogólnoświatowa, czyli pandemia, zmusiła również ubezpieczycieli do spojrzenia na ten problem w nieco szerszy i bardziej elastyczny sposób.
Jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polis turystycznych można było przeważnie przeczytać, że wystąpienie epidemii wyłącza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego. Na szczęście to się zmienia. Coraz więcej ubezpieczycieli rozszerza polisy turystyczne o ryzyka związane z COVID-19 lub proponuje wykupienie specjalnych rozszerzeń wspomagających w przypadku zakażenia albo kwarantanny (np. Allianz, Uniqa, Generali, PZU przy wyjazdach do 30 dni).
Czy ubezpieczenie od biura podróży zabezpiecza na wypadek COVID-19?
Wiele osób wyjeżdża za granicę w celach turystycznych, korzystając z oferty biur podróży. Wraz z wycieczką można przeważnie otrzymać ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ za wszystko płaci się raz. Czy jednak takie ubezpieczenie jest rzeczywiście korzystne? To zależy od wybranego wariantu.
W cenie wycieczki jest zawsze wariant podstawowy. Zwykle nie obejmuje on kosztów leczenia z powodu COVID-19 ani nie pokrywa kosztów kwarantanny lub izolacji. Aby zyskać taką ochronę, trzeba dokupić wyższe warianty ubezpieczenia, co nie zawsze jest tanie. Nierzadko o wiele lepsze i tańsze polisy można znaleźć samemu już poza ofertą biura podróży, do czego jeszcze wrócimy.
Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 – na co zwrócić uwagę?
Na co zwracać uwagę, szukając dobrego ubezpieczenia turystycznego, które będzie nas chroniło od skutków pandemii? Zapytaliśmy o to eksperta.
– W tak trudnych czasach, jak obecne, trzeba wybierać polisę turystyczną bardzo dokładnie i rozważnie. Dziś największe zagrożenie to oczywiście pandemia koronawirusa. Trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę, analizując ofertę ubezpieczycieli – przestrzega ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl – Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia. Polisa powinna gwarantować koszty leczenia nie niższe niż 30 tys. euro. W przypadku takiego ubezpieczenia przydaje się szeroki assistance, który będzie gwarantował kompleksową pomoc przy zakażeniu SARS-CoV-2. Ubezpieczenie powinno pokryć jednak nie tylko koszty leczenia COVID-19, ale i wydatki z tytułu zakwaterowania na czas kwarantanny lub izolacji, koszty wykonania testu, a nawet koszty wynikające z opieki nad dzieckiem, które zachorowało na COVID-19 – podkreśla ekspert.
Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia turystycznego?
Czy znalezienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, które będzie chroniło skutecznie w czasach pandemii, jest trudne? Gdzie szukać takiej polisy?
Jeśli chcemy znaleźć rzeczywiście dobre i tanie ubezpieczenie podróży, trzeba poznać przede wszystkim jak najwięcej ofert ubezpieczycieli. Jeszcze kilka lat temu wiązałoby się to z koniecznością odwiedzenia placówek wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dziś nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby szybko i wygodnie znaleźć odpowiednią polisę. Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Pod adresem internetowym https://punkta.pl można znaleźć porównywarkę ubezpieczeń online, która przeanalizuje dla Ciebie kilkadziesiąt ofert i zaproponują najkorzystniejszą.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej opcji, jaką proponują towarzystwa ubezpieczeniowe. To ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Idea takiej polisy jest prosta: ubezpieczyciel pokrywa koszty, jakie mogą się pojawić z tytułu anulowania wycieczki w biurze podróży. Powód może być różny (np. brak urlopu, sprawy rodzinne czy zły stan zdrowia). Problem z wyjazdem ma prawo pojawić się szczególnie w czasach pandemii. Może się przecież okazać, że trafimy tuż przed wyjazdem na kwarantannę lub izolację z powodu zachorowania na COVID-19. Warto zatem zabezpieczyć się polisą gwarantującą ochronę przed kosztami w przypadku odwołania wyjazdu. Trzeba jednak upewnić się, czy takie ubezpieczenie działa w przypadku epidemii i zachorowania na COVID-19. Najlepiej wybrać opcję „All risk”, która uwzględnia wszystkie ryzyka.
Pandemia to trudny czas i tak naprawdę każdy jest narażony na zakażenie SARS-CoV-2 lub na przymusową kwarantannę. To problemy, które mogą się pojawić również w czasie turystycznego wyjazdu. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne zapewni nam jednak ochronę finansową nawet przy przeciągającej się chorobie spowodowanej koronawirusem.