Co powinniśmy wiedzieć na temat psychologii inwestowania?

W inwestycjach bardzo ważnym czynnikiem jest psychologia. To właśnie ona sprawia, że podejmowane przez nas decyzje są bardziej lub mniej trafne. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na cenę akcji? Jakie rodzaje ryzyka w związku z posiadaniem akcji należy brać pod uwagę? Jak postępować, aby osiągnąć sukces na rynku akcyjnym? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jakie rodzaje ryzyka w związku z posiadaniem akcji należy brać pod uwagę?

Inwestowanie w akcje wiąże się ze sporym ryzykiem, jednak możliwe jest również uzyskanie atrakcyjnych stóp zwrotu. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz sprawdzić tutaj, jakie możliwości niesie ze sobą posiadanie tego instrumentu finansowego. Niemniej jednak warto mieć świadomość tego, że istnieje wiele rodzajów ryzyka, które powinny być brane pod uwagę. Przykładem jest chociażby samo ryzyko systematyczne, które związane jest ze spadkami i kryzysami gospodarki. Istnieje też ryzyko kursu walutowego. Jeśli złotówka będzie słabsza, wówczas realny zysk również okaże się mniej korzystny. Warto zwrócić uwagę na ryzyko stóp procentowych, a także na ryzyko polityczne- w tym drugim przypadku działania rządu mogą sprawić, że funkcjonowanie spółki będzie znacznie utrudnione.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na cenę akcji?

Wyróżnić możemy przynajmniej kilkanaście czynników, które mogą wpłynąć na wycenę akcji. Najważniejszym jest zysk spółki i inne czynniki fundamentalne- jeśli są one wyższe od oczekiwanych, wówczas rynek pozytywnie reaguje na taką informację. Niemniej istotne są dywidendy- spółki, które zdecydują się na jej zwiększenie z reguły zyskują na wartości. Wpływ mają też dane makroekonomiczne. Nie w sposób nie wspomnieć o samej kondycji rynku i sektora. Jeśli gospodarka światowa prosperuje dobrze, wówczas w większości przypadków wartości akcji będą wzrastały.

Jak postępować, aby osiągnąć sukces na rynku akcyjnym?

W przypadku inwestowania w akcje jednym z kluczowych aspektów jest konsekwencja- niezbędne będzie wielokrotne powtarzanie zleceń sprzedaży i kupna. Warto wspomnieć o wytrwałości- stworzony przez nas system zawierania transakcji powinien być kontynuowany przez dłuższy okres czasu. W inwestycjach ważna jest obserwacja własnych emocji. Nawet z pozoru bezpieczne transakcje mogą bowiem spowodować straty, a my musimy być na to gotowi. Godne uwagi jest również inwestowanie zgodnie z panującym trendem.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *