Chorwacja poza szlakiem
Nie przepadasz za tłumami i nie dla ciebie typowe, turystyczne kurorty? Lubisz odkrywać nieoczywiste atrakcje danego regionu, poznając tym samym jego prawdziwy charakter? Oto 3 polecane, mało znane miejsca w Chorwacji, które z pewnością podbiją serce niejednego podróżnika.
Hum – małe jest piękne
Jeśli myśl o tłumie ludzi czy konieczności stania w długiej kolejce przyprawia cię o ciarki na plecach, to Hum jest miejscem, w którym poczujesz się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Powód? Otóż liczba mieszkańców nie przekracza… 30 osób. Choć trudno w to uwierzyć, faktem jest, iż położony w żupanii istryjskiej (ok. 14 kilometrów na południowy wschód od Buzetu) Hum to najpewniej najmniejsze miasteczko świata. Znajdziesz w nim średniowieczne uliczki z tzw. „kocimi łbami” oraz równie wiekowe place i kościoły, które nadają opisywanemu miejscu wyjątkowego klimatu. Choć ilość znajdujących się tu atrakcji jest mocno ograniczona, to typowym „must see” jest Aleja Glagoljaša czyli urocza, 3-kilometrowa ścieżka. Poza tym warto odwiedzić romańską kaplicę św. Hieronima (w której podziwiać można tutejsze freski) oraz skosztować miejscowego specjału czyli domowej brandy określanej mianem Humska Biska. Jednak największą z atrakcji, jakimi może pochwalić się Hum jest bez wątpienia… krajobraz. Miasteczko otaczają bowiem liczne lasy, łąki i równie malownicze wzgórza. Jeśli więc kochasz przyrodę, nader wszystko cenisz sobie kontakt z naturą i masz ochotę – choćby na chwilę – odciąć się od szumu wielkiego miasta czy turystycznego kurortu, to Hum z pewnością sprosta twoim oczekiwaniom.
Smiljan – śladami Nikoli Tesli
W żupanii licko-seńskiej, a konkretniej rzecz ujmując 6 kilometrów na północny zachód od Gospicia, położona jest niewielka wieś Smiljan. I choć miejsce to – samo w sobie – nie wyróżnia się niczym szczególnym, to jednak stanowi punkt obowiązkowy dla wszystkich osób zainteresowanych życiem Nikoli Tesli. Z okazji 150. rocznicy urodzin wynalazcy otwarto tu Centrum Pamięci Tesli. W skład wspomnianego kompleksu wchodzi jego dom wraz z prawosławnym kościołem i pobliskim otoczeniem. Wewnątrz odrestaurowanego domu rodzinnego znajduje się natomiast muzeum, w którym oglądać można najbardziej znaczące wynalazki (m.in. silnik elektryczny, „Jajko Kolumba”, transformator Tesli i turbinę Tesli) i wystawy poświęcone jego życiu.
Slawonia – dla miłośników winnego trunku
Klaster Slawonia, na który składa się pięć województw, to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów regionów Chorwacji. Dlaczego? Głownie ze względu na fakt, iż Slawonia – w odróżnieniu od wielu innych regionów Chorwacji – nie może pochwalić się ani rozwiniętą bazą turystyczną, ani nawet nadmierną ilością atrakcji. Nie brak tu natomiast dziewiczych lasów i gór, wspaniałej, sielskiej atmosfery oraz oczywiście winnic. Najpopularniejszym szczepem winogron uprawianych w Slawonii jest mało znana grasevina (z którego wytwarza się wyborne, biało wino o niezrównanym aromacie i równie zachwycającym smaku), niemniej można tu skosztować również trunków produkowanych z winogron bardziej znanych szczepów, takich jak m.in. Chardonnay czy Merlot. Najstarszą i zarazem cieszącą się największą sławą winnicą regionu jest Belje. Warto odwiedzić wspomniane miejsce i to nie tylko z uwagi na możliwość degustacji tutejszych win, ale także ze względu na niezwykle klimatyczne wnętrza opisywanej winnicy.
Jak widać na powyższych przykładach, Chorwacja to kraj, który ma do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko świetnie rozwinięte, turystyczne kurorty. Jeśli więc pragniesz zobaczyć jej mniej znane oblicze, to nie czekaj dłużej i już dziś zarezerwuj noclegi w Chorwacji. W końcu wakacje są tylko raz w roku!