Sarbinowo i okolice – co zobaczyć?
Sarbinowo to niewielki kurort, położony na zachód od Mielna. Leżąca w pasie nadmorskim miejscowość charakteryzuje się szeroką, piękną plażą i bardzo czystymi kąpieliskami. Portal Noclegowo.pl sprawdził, co warto zobaczyć w Sarbinowie i okolicy.
Sarbinowo nad morzem
Historycznie Sarbinowo nie zawsze znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Źródła podają, że w 1309 r. kurort leżał ponad 1,5 km od linii brzegowej. Współcześnie natomiast – w wyniku wzrostu poziomu morza – pojawiło się nawet ryzyko zajęcia części miejscowości przez wody Bałtyku. Brzeg w okolicy Sarbinowa ulegał erozji, co uwarunkowało znaczne zmiany w jego pejzażu. Wydmy na obrzeżach stanowią ciekawy przykład erozji morskiej. Woda, zwłaszcza przy przypływach, rzeźbi wydmy, nadając im – nie tak charakterystyczny dla polskiego wybrzeża – klifowy wygląd. Roślinność często zachodzi na plażę. By zachować Sarbinowo i nie dopuścić do dalszej erozji brzegu, wzdłuż wybrzeża wybudowano kilometrowy mur oporowy. Ponad nim znajduje się promenada, stanowiąca nie lada atrakcję dla turystów. Jest to doskonałe miejsce do spacerów – widoki wschodów i zachodów słońca zapierają dech w piersiach. Ponadto, pobliskie zaplecze gastronomiczne zapewni piechurom doskonałe wrażenia smakowe. Wśród zabytków Sarbinowa na uwagę z pewnością zasługuje neogotycki kościół, położony w bardzo bliskiej odległości od morza. Jego strzelista wieża wspina się ponad wydmową roślinność. Na terenie miasteczka znajdziemy też starą chatę rybacką, stanowiącą przykład wąskofrontowej zabudowy konstrukcji szachulcowej z 1804 r.
Sarbinowo – gdzie leży?
Sarbinowo jest spokojną miejscowością, jednak dla bardziej aktywnych turystów na pewno atrakcyjne będzie położenie blisko Mielna i Jeziora Jamno. Miejscowości dzieli niespełna 8 kilometrów – około 15 minut jazdy samochodem. W Mielnie na pewno znajdzie coś dla siebie każda osoba szukająca większej ilości wieczornych atrakcji, takich jak kluby czy dyskoteki. W samym Mielnie można również odwiedzić dość spory park linowy, kilka domów zagadek oraz Ogrody Hortulus, które o każdej porze roku prezentują się niezwykle malowniczo. Jamno natomiast oferuje szeroką gamę wypożyczalni sprzętu wodnego i rejsy po jeziorze. Swoich sił mogą tutaj spróbować również wędkarze. W samym Sarbinowie nie ma co prawda latarni morskiej, jednak dla wielbicieli takich atrakcji w okolicy znajdzie się sporo obiektów. Najciekawsze z nich można zwiedzić w Gąskach, Kołobrzegu, Darłowie i Jarosławcu. Z pewnością warto też wybrać się na plażę w Gąskach, która należy do najczystszych w kraju.
Sarbinowo i okolice – co można zwiedzić?
Planując wycieczkę, nie sposób pominąć pobliskie Chłopy. Cała miejscowość została wpisana do rejestru zabytków, ze względu na bardzo dobrze zachowane chałupy szachulcowe. Posiadają one – bardzo rzadko już spotykany – charakterystyczny dla rejonu układ zabudowy. Dzień intensywnego zwiedzania warto zakończyć spacerem o zachodzie słońca po molo w Chłopach. Przy okazji wizyty można także odwiedzić bardzo interesującą przystań rybacką, położoną bezpośrednio na plaży. W okolicy można zjeść świeżą (smażoną lub wędzoną) rybę. Obszar ten będzie szczególnie interesujący dla wielbicieli rowerów i jazdy konnej. W Sarbinowie, na terenie ośrodka „Ranczo”, znajduje się stadnina i szkoła jazdy konnej. Mniej zaawansowani mogą wejść na grzbiet pod obserwacją instruktora, a dla bardziej zaawansowanych z pewnością ciekawym przeżyciem będzie przejazd konno po plaży. Dodatkową atrakcją obszaru jest nadmorski szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10. Każdy cyklista znajdzie tutaj coś dla siebie. Część szlaku jest już gotowa, a sam projekt obejmuje nie tylko utworzenie tras z bazy istniejących dróg, ale również stworzenie dodatkowej bazy atrakcji turystycznych i usług przeznaczonych specjalnie dla rowerzystów podróżujących po trasie.