Jak zmniejszyć problem przetłuszczania przy pomocy kosmetyków do włosów?
Włosy każdego z nas „zachowują się” zupełnie inaczej – czasem dokładne poznanie ich potrzeb i tym samym dopasowanie właściwej pielęgnacji zajmuje wiele lat. Jest o tyle trudniejsze, kiedy pojawiają się problemy, które czasem wręcz uniemożliwiają nam osiągnięcie idealnej fryzury. Do najpowszechniejszych należy z pewnością nadmierne przetłuszczanie się, przez które nasze kosmyki mogą wyglądać nieświeżo krótko po umyciu. Jak zminimalizować to zjawisko kosmetykami do włosów?
Kosmetyki do włosów przetłuszczających się – co wybrać?
Odpowiednie produkty do pielęgnacji odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o zredukowanie problemu wynikającego z szybkiego przetłuszczania się. Przykładowo kosmetyki do włosów Garnier proponują szeroką ofertę, która może pozwolić na ułożenie najlepszej rutyny pielęgnacyjnej dopasowanej do naszej fryzury.
Najistotniejszą kwestią w przypadku przetłuszczania jest z pewnością dobór szamponu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że im silniejszy produkt, tym lepiej będzie oczyszczał włosy z sebum i innych zanieczyszczeń. Nic bardziej mylnego; oczywiście szampon z mocniejszymi detergentami również może zagościć na półce w łazience, jednak nie warto po niego sięgać do codziennego stosowania. Zamiast tego polecane są lekkie, delikatne formuły, wzbogacone o ziołowe ekstrakty, np. wyciąg z pokrzywy czy z melisy. Dobrze jest unikać tych kosmetyków do włosów, które zawierają alkohol, parabeny i sztuczne konserwanty, ponieważ mogą one zadziałać wysuszająco. Przesuszona skóra głowy zazwyczaj skutkuje wzmożoną pracą gruczołów łojowych, co z kolei przełoży się na jeszcze większe przetłuszczanie się.
Czy odżywki i maski są wskazane, jeśli nasze włosy szybko stają się tłuste? Jak najbardziej, wystarczy po prostu stosować je z umiarem i uważnie je dopasowywać pod względem składu. Odżywki na bazie substancji nawilżających (jak np. aloes czy gliceryna) pozwolą utrzymać właściwy poziom wilgoci we włosach i sprawią, że będą miękkie, gładkie i sprężyste. Po maskę sięgajmy jedynie doraźnie, np. raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Oprócz tego zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić z peelingiem. Podobnie jak w przypadku ciała, możemy wybrać pomiędzy peelingiem mechanicznym (czyli z drobinkami), a enzymatycznym, o jednolitej konsystencji. Oba są skuteczne, choć warto wskazać na fakt, że peelingi ziarniste mogą być zbyt silne dla wrażliwej skóry głowy. Dodatkowo peeling także powinien być stosowany np. raz na tydzień, a nie przy każdym myciu.
Jak pielęgnować włosy, by mniej się przetłuszczały?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiednie kosmetyki do włosów to nie wszystko. Równie istotna jest poprawna i przemyślana aplikacja, a w tym względzie dość często pojawiają się błędy, które mogą skutkować właśnie nadmiernym przetłuszczaniem.
- Szampon – nie nakładamy go od razu na głowę, tylko jego niewielką ilość rozcieńczamy w miseczce z wodą. Oprócz tego pamiętajmy o tym, że szampon, wbrew swojej nazwie, jest przeznaczony do mycia skóry głowy. Na całą długość włosów wystarczy nanieść powstałą pianę i spłukać.
- Odżywki i maski – nie warto przesadzać z ilością. Dodatkowo, z racji tego, że przetłuszczenie jest najszybciej widoczne u nasady, można je aplikować nie przy samym czubku głowy, a zaczynając dopiero np. od wysokości ucha. W ten sposób nie obciążymy skalpu.
- Peeling – żeby peeling do skóry głowy dobrze zadziałał, należy go dość dokładnie wmasować. Co jednak istotne, trzeba używać do tego ruchów delikatnych, bez nadmiernego nacisku, ponieważ w ten sposób unikniemy podrażnień, a zamiast tego pobudzimy cebulki do wzrostu.