Poznaj wszystkie rodzaje soczewek – czym się od siebie różnią?

Szkła kontaktowe to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na korekcję wad wzroku. Dyskretne, wygodne w noszeniu soczewki nie utrudniają codziennych czynności, a jednocześnie są tak samo skuteczne, jak w przypadku okularów. Jednak rodzaje szkieł kontaktowych dalej budzą wiele wątpliwości. Wobec tego, co warto o nich wiedzieć i jakie można wyróżnić?

Typy soczewek ze względu na wadę, którą korygują

Rodzaje soczewek powstały po to, by można było jak najlepiej dopasować je do potrzeb pacjentów. Istnieje kilka podziałów, jednak pierwszym, który warto uwzględnić, są rodzaje soczewek wyróżnione ze względu na wadę, którą one korygują.

1. Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to inaczej soczewki multifokalne. Są to szkła kontaktowe przeznaczone do korekcji prezbiopii czyli starczowzroczności. W przypadku tych szkieł warto zwrócić uwagę na ich specyficzną konstrukcję. Podzielone są one na trzy strefy – do patrzenia z bliska, z daleka oraz do widzenia tego, co znajduje się w normalnej odległości od aparatu wzroku.

2. Soczewki toryczne

Soczewki toryczne to również szkła kontaktowe, które wyróżniają się swoją charakterystyczną budową. Są to soczewki dla astygmatyków. Kształtem przypominają przeciętego na pół obwarzanka i posiadają różne grubości na całej powierzchni. Te soczewki kontaktowe mają korygować formę jednego lub obu elementów aparatu wzroku, które zostały zniekształcone i doprowadzają do powstawania niepunktowego obrazu na siatkówce oka.

3. Soczewki sferyczne

Soczewki kontaktowe sferyczne są jednymi z najczęściej przepisywanych przez okulistów. Są one przeznaczone do korekcji krótkowzroczności lub nadwzroczności. Są to popularne “plusy” i “minusy”, których moc jest dobierana odpowiednio do wady wzroku. Mają one standardowy kształt, który przypomina przeciętą na pół kulę.

Typy soczewek ze względu na częstotliwość ich wymiany

Soczewki kontaktowe powinny się także dopasować do stylu życia osoby, która je nosi. Właśnie dlatego można wyróżnić rodzaje soczewek ze względu na częstotliwość ich wymiany. To rozróżnienie powstało głównie po to, by ułatwić pielęgnacje szkieł kontaktowych, a także dopasować je idealnie do swoich potrzeb. W tym wypadku można wyróżnić:

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe – te soczewki kontaktowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny być wymieniane każdego dnia. Oznacza to, że po ich ściągnięciu, można je po prostu wyrzucić, a następnego dnia można założyć świeżą parę.
  • Soczewki kontaktowe tygodniowe lub dwutygodniowe – to kolejny rodzaj soczewek, który tym razem można nosić przez tydzień lub dwa. Wymagają one pielęgnacji w specjalnym preparacie.
  • Soczewki kontaktowe miesięczne – te soczewki kontaktowe przeznaczone są do noszenia przeznaczone są do noszenia przez cały miesiąc. Są one wygodne jeśli chodzi o częstotliwość ich wymiany, a także najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji.

Wyżej wymienione soczewki kontaktowe powinny być idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji osoby, która będzie z nich korzystać. Wówczas zapewnią one największą wygodę.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *