Jak powinna wyglądać dieta u osób chorych na AZS?
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to bardzo częsta przypadłość, z którą zmaga się wiele osób na całym świecie. Tej choroby nie da się całkowicie wyleczyć, tym bardziej, że ma charakter nawrotowy, jednak istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na wyciszenie objawów. Walka z tym schorzeniem powinna także obejmować zmiany w codziennym trybie życia, w tym nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta przy AZS? Czy egzema rzeczywiście ustąpi wraz ze zdrowym odżywianiem?
Jak objawia się AZS?
Przyczyny występowania AZS nie są do końca poznane – badania wskazują jednak, że duże znaczenie w rozwoju atopowego zapalenia skóry mają naturalne predyspozycje genetyczne. Dlatego pierwsze symptomy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Zdarza się, że po pewnym czasie choroba ulega złagodzeniu, jednak może nawrócić później, już w dorosłości.
Atopowe zapalenie skóry jest jednym z rodzajów egzem. Polega na zbyt gwałtownej reakcji organizmu na substancje, które zazwyczaj są neutralne, jednak ciało traktuje je jak potencjalny alergen, próbując się przed nimi bronić. Tego typu egzema objawia się głównie zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry, któremu często towarzyszy uporczywy świąd. Wyczuwalne jest wyraźne przesuszenie, zwłaszcza w takich newralgicznych miejscach, jak zgięcia łokci i kolan. W skrajnych przypadkach na ciele mogą powstawać otwarte, sączące się rany, które zazwyczaj są spowodowane tym, że chory się drapie – zwłaszcza przez sen.
Duże znaczenie w leczeniu AZS ma poprawnie dobrana pielęgnacja, która ma za zadanie nawilżać, natłuszczać i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Istotny jest także tryb życia, w którym znaczącą rolę odgrywa sposób odżywiania.
Dieta dla osób z AZS – co jeść, a czego unikać?
Jak wykazują badania, spora część chorych na atopowe zapalenie skóry zmaga się także z alergiami pokarmowymi, które mogą nasilać objawy skórne. Zazwyczaj uczulenie jest wywołane przez takie produkty, jak jajka, orzechy, soja, pszenica, mleko czy ryby. Jeśli taka alergia zostanie stwierdzona, konieczne jest wprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej, która polega na całkowitym wykluczeniu składników mogących powodować reakcję uczuleniową. Warto jednak pamiętać, że tego typu dieta może prowadzić do niedoborów, szczególnie u dzieci, dlatego może zaistnieć konieczność suplementacji określonych minerałów i witamin.
Nawet jeśli nie mamy do czynienia z alergią pokarmową, zdecydowanie powinniśmy unikać wysoko przetworzonych produktów (szczególnie zbożowych), a do tego nasyconych kwasów tłuszczowych. Im zdrowsza dieta, tym zwiększają się zdolności regeneracyjne naszej skóry, które są niezbędne, by naskórek mógł się bronić przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Zmagając się z AZS, do jadłospisu koniecznie należy włączyć świeże owoce i warzywa. Podstawę powinny także stanowić posiłki bogate w kwasy omega-3; te z kolei znajdziemy m.in. w łososiu, oleju lnianym i rzepakowym, siemieniu lnianym czy w nasionach chia. Wspomagać leczenie może również zażywanie prebiotyków oraz probiotyków, a do tego dbanie o to, by w diecie nie brakowało błonnika.