Zamość w pierwszej piątce rankingu miast
Miasto Zamość okazało się jednym z liderów rankingu SEEDiA, prezentującego dane dotyczące liczby ławek w miastach o liczbie mieszkańców w przedziale 50-100 tysięcy. Zamość zamyka pierwszą piątkę rankingu!
Miejsca do siedzenia do jedno z wielkich wyzwań polskich miast w związku z procesami demograficznymi – rosnąca liczba seniorów. Wiele miast w Polsce nie radzi sobie z tym wyzwaniem.
W POLSKICH MIASTACH BRAKUJE ŁAWEK
Polski startup SEEDiA przeanalizowała dane dotyczące miejskiej infrastruktury wybranych miast, mieszczących się w przedziale 50-100 tys. mieszkańców. Z analizy wyłaniają się ogromne dysproporcje pod względem liczby ławek na 1 tys. mieszkańców.
Wszelkie dostępne ankiety i wywiady dowodzą, że mieszkańcy miast, bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu – w parkach, na skwerach, przy fontannach. Dotyczy to zarówno rodzin z dziećmi, osób starszych, ale także młodzieży. Ławka to w końcu miejsce „socjalizujące”: miejsce spotkań z przyjaciółmi, poznawania nowych ludzi, karmienia gołębi, spacerów z psem, obserwacji otoczenia, czy romantycznych chwil.
Ławka, to tradycyjny mebel miejski, który cieszy się niesłabnąca popularnością. Coraz częściej w ramach budżetów partycypacyjnych mieszkańcy wskazują właśnie ławki jako swoje główne potrzeby. Zwłaszcza, że dostępne dziś meble miejskie oferują nie tylko tradycyjne funkcjonalności…
Wiele miast, także w Polsce, rozwijać się chce w duchu smart cities.
Jednym z elementów tej filozofii są inteligentne, ekologiczne meble miejskie. Przykładem są ławki SEEDiA, która spełnia wszystkie „socjalizujące” cele tradycyjnej ławki, a ponadto wyposażona w fotowoltaiczne panele umożliwia ładowanie smartfonów, oferuje bezpłatne wi-fi oraz spełniać może wiele innych funkcji. Jakich? Kwestia celów i… wyobraźni.
Raport został przygotowany w oparciu od dane pochodzące od urzędów miejskich i znajdujące się pod ich nadzorem. Ławki, których dotyczy, usytuowane są w miejscach rekreacyjnych: w parkach, na skwerach, na placach zabaw i w centrach miast.
Dobra robota,Zamość 🙂