Zamość – Uroczystość w Alei Sław z udziałem Krzesimira Dębskiego

Zamość, 5 lipca 2024 roku – 17. edycja Alei Sław w Zamościu odbyła się z wielkim sukcesem. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, poświęcone pamięci wybitnych postaci świata sztuki, a w szczególności profesora Krzesimira Dębskiego, kompozytora, dyrygenta i skrzypka, za jego 50-letnią działalność na scenie muzycznej. Jubileusz ten zbiegł się z obchodami 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, wykonanej przez artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę, na której widnieją słowa: „Kompozytor, dyrygent, skrzypek”. Odsłonięcia dokonał sam profesor Krzesimir Dębski. Tegoroczne motto wydarzenia, „Pamięć o wybitnych postaciach musi być pielęgnowana poprzez wielką sztukę”, było obecne podczas całej uroczystości.

Program Uroczystości

Uroczystość, prowadzona przez Teresę Madej, obfitowała w różnorodne atrakcje:

  • Otwarcie wystawy “Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim”
  • Koncert “Śpiewajmy Pamięć” w wykonaniu Magdaleny Stopy,Agaty Baraniak, Andrzeja Fila, Arkadiusza Rozmusa, Bartłomieja Baraniaka i Pawła Gitnera
  • Plener malarski “Portret (z) Alei Sław” z udziałem uczniów Fundacji “Sztukateria Idealna”.
Podziękowania dla Mediów

Organizatorzy serdecznie podziękowali również mediom za pomoc w promocji Alei Sław w Zamościu przez wiele lat. Ich wsparcie przekłada się na promocję renesansowego miasta, nazywanego Padwą Północy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wyróżnienie za szczególną współpracę otrzymał m.in. portal zyciezamoscia.pl, reprezentowany przez właściciela, Janka Ciosa.

Biografia Krzesimira Dębskiego

Krzesimir Dębski, polski kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, jazzowy skrzypek i dyrygent, lider zespołu jazzowego String Connection. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz dyrygenturę.

Pochodzenie

Rodzina Krzesimira Dębskiego pochodzi z drobnej szlachty. Jego dziadek, Leopold Dębski herbu Radwan, urodził się w Kołomyi i doświadczył represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej, pracując jako lekarz, poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin. Po wojnie zamieszkali we Lwowie, gdzie urodzili się ich synowie, Jerzy i Włodzimierz Sławosz.

W latach 30. XX w. rodzina przeprowadziła się do Kisielina na Wołyniu. Podczas II wojny światowej, rodzice Krzesimira, Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski, zaręczyli się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem nacjonalistów ukraińskich z UPA. Rodzina przetrwała dzięki pomocy zaprzyjaźnionych Ukraińców, lecz dziadkowie Krzesimira zostali porwani i zamordowani przez UPA.

Włodzimierz Dębski, ojciec Krzesimira, był pianistą. Podczas wojny grał na cztery ręce z niemieckim oficerem, a po odniesieniu obrażeń i amputacji nogi, dołączył do 27 Wołyńskiej Dywizji AK, gdzie walczyła również Aniela. Spotkali się po wojnie w Zamościu, gdzie wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha.

Partnerzy i Wsparcie

Partnerem strategicznym był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, promujący walory Lubelszczyzny pod hasłem “Lubelskie, smakuj życie”. Wsparcie uzyskano także od Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie

Organizatorami wydarzenia są portal internetowy Zamość online i Miasto Zamość.

Podsumowanie

Tegoroczna edycja Alei Sław była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych postaci, ale także do przypomnienia o wartości kultury i historii. Zamość, jedno z najpiękniejszych miast świata, stanowi idealne tło dla tego rodzaju wydarzeń, które przypominają o ważnych postaciach i ich wkładzie w rozwój sztuki i kultury.

 

Pomysłodawczynią “Alei Sław” w Zamościu jest Teresa Madej

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *