Zamość – Uroczystość w Alei Sław z udziałem Krzesimira Dębskiego
Zamość, 5 lipca 2024 roku – 17. edycja Alei Sław w Zamościu odbyła się z wielkim sukcesem. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, poświęcone pamięci wybitnych postaci świata sztuki, a w szczególności profesora Krzesimira Dębskiego, kompozytora, dyrygenta i skrzypka, za jego 50-letnią działalność na scenie muzycznej. Jubileusz ten zbiegł się z obchodami 550-lecia Województwa Lubelskiego.
Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, wykonanej przez artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę, na której widnieją słowa: „Kompozytor, dyrygent, skrzypek”. Odsłonięcia dokonał sam profesor Krzesimir Dębski. Tegoroczne motto wydarzenia, „Pamięć o wybitnych postaciach musi być pielęgnowana poprzez wielką sztukę”, było obecne podczas całej uroczystości.
Program Uroczystości
Uroczystość, prowadzona przez Teresę Madej, obfitowała w różnorodne atrakcje:
- Otwarcie wystawy “Zamojskie spotkania z Krzesimirem Dębskim”
- Koncert “Śpiewajmy Pamięć” w wykonaniu Magdaleny Stopy,Agaty Baraniak, Andrzeja Fila, Arkadiusza Rozmusa, Bartłomieja Baraniaka i Pawła Gitnera
- Plener malarski “Portret (z) Alei Sław” z udziałem uczniów Fundacji “Sztukateria Idealna”.
Podziękowania dla Mediów
Organizatorzy serdecznie podziękowali również mediom za pomoc w promocji Alei Sław w Zamościu przez wiele lat. Ich wsparcie przekłada się na promocję renesansowego miasta, nazywanego Padwą Północy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wyróżnienie za szczególną współpracę otrzymał m.in. portal zyciezamoscia.pl, reprezentowany przez właściciela, Janka Ciosa.
Biografia Krzesimira Dębskiego
Krzesimir Dębski, polski kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, jazzowy skrzypek i dyrygent, lider zespołu jazzowego String Connection. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz dyrygenturę.
Pochodzenie
Rodzina Krzesimira Dębskiego pochodzi z drobnej szlachty. Jego dziadek, Leopold Dębski herbu Radwan, urodził się w Kołomyi i doświadczył represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej, pracując jako lekarz, poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin. Po wojnie zamieszkali we Lwowie, gdzie urodzili się ich synowie, Jerzy i Włodzimierz Sławosz.
W latach 30. XX w. rodzina przeprowadziła się do Kisielina na Wołyniu. Podczas II wojny światowej, rodzice Krzesimira, Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski, zaręczyli się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem nacjonalistów ukraińskich z UPA. Rodzina przetrwała dzięki pomocy zaprzyjaźnionych Ukraińców, lecz dziadkowie Krzesimira zostali porwani i zamordowani przez UPA.
Włodzimierz Dębski, ojciec Krzesimira, był pianistą. Podczas wojny grał na cztery ręce z niemieckim oficerem, a po odniesieniu obrażeń i amputacji nogi, dołączył do 27 Wołyńskiej Dywizji AK, gdzie walczyła również Aniela. Spotkali się po wojnie w Zamościu, gdzie wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha.
Partnerzy i Wsparcie
Partnerem strategicznym był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, promujący walory Lubelszczyzny pod hasłem “Lubelskie, smakuj życie”. Wsparcie uzyskano także od Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie
Organizatorami wydarzenia są portal internetowy Zamość online i Miasto Zamość.
Podsumowanie
Tegoroczna edycja Alei Sław była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych postaci, ale także do przypomnienia o wartości kultury i historii. Zamość, jedno z najpiękniejszych miast świata, stanowi idealne tło dla tego rodzaju wydarzeń, które przypominają o ważnych postaciach i ich wkładzie w rozwój sztuki i kultury.