Zamość – 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

1 marca (piątek) 2024 r. w Zamościu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

1 marca, to rocznica wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”.

Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku.

Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

W Zamościu uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz.8.00 w Katedrze Zamojskiej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz katedry ks.dr Robert Strus.

Dalsza część uroczystości  patriotycznej odbyła się przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB (budynek przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej)
– Hymn Państwowy
– powitanie uczestników
– wystąpienia okolicznościowe
– Apel Pamięci
– złożenie wieńców i kwiatów pod tablicą

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *