ZAMOJSCY STRAŻACY z II miejscem

W dniach 29 i 31odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym. W zawodach wzięło udział reprezentacje 20 komend powiatowych (miejskich) PSP woj. lubelskiego oraz Zakładowa Straż Pożarna Zakładów Azotowych w Puławach. Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Zamościu w ogólnej, bardzo zaciętej rywalizacji, zajęła II miejsce.

Mistrzostwa odbywały się w Puławach i Parczewie w następujących konkurencjach:
 pożarniczy tor przeszkód – bieg na 100 metrów z przeszkodami,
 wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni.
 sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami,
 pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Pożarniczy tor przeszkód jest to dystans 100 m, na którym zawodnik bez pomocy podpór winien przeskoczyć ścianę o wysokości 2m, przebiec po równoważni z odcinkami węży pożarniczych, a po ich połączeniu ze sobą z rozdzielaczem i prądownicą, przebiega linię mety. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej polega na jak najszybszym wejściu na III piętro wspinalni. Jest to bardzo trudna konkurencja która wydatnie pokazuje sprawność zawodników. W konkurencji tej dużo też zależy od szczęścia. Sztafeta pożarnicza to bieg z przeszkodami, którymi są domek (po którym należy przebiec), pokonanie 2m ściany, bieg po równoważni z łączeniem węży, na koniec gaszenie palącej się cieczy w wannie. Pożarnicze ćwiczenie bojowe polega na sprawieniu linii wężowych (ssawnych, tłocznych) i napełnieniu zbiorników wodą.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że w klasyfikacji indywidualnej województwa mł. asp. Paweł Ligaj wygrał konkurencje: bieg na 100 m, wspinanie z użyciem drabiny hakowej oraz dwubój pożarniczy (obie konkurencje). Strażak na co dzień pełni służbę w Stanowisku Kierowania zamojskiej komendy. W klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym kolejność czterech pierwszych miejsc przedstawia się następująco:
1 KP PSP Świdnik,
2 KM PSP Zamość,
3 KM PSP Lublin,
4 KM PSP Biała Podlaska.

W nagrodę za drugie miejsce zamojscy strażacy uzyskali czek, na zakup sprzętu pożarniczego w wysokości 10 tys. zł. Kolejne dobre wyniki naszej reprezentacji (ubiegły rok również II miejsce) cieszą, tym samym wskazują na dobre przygotowanie i sprawność ratowników. Sprawny skuteczny strażak to połowa sukcesu podczas działań ratowniczo-gaśniczych. W następnym roku liczymy na zwycięstwo.

Reprezentację KM PSP w Zamościu stanowią: st. kpt. Przemysław Ilczuk, st. asp. Radosław Obuchowicz, mł. asp. Paweł Ligaj, asp. Bartłomiej Omański, mł. asp. Błażej Omański, mł. asp. Kamil Pszenniak, mł. ogn. Artur Sowa, sekc. Rafa Żulewski, sekc. Paweł Wachowicz, st. sekc. Sebastian Kondrakiewicz. Kierownikiem drużyny jest bryg. Tomasz Burcon. Trenerem reprezentacji bryg. Andrzej Knap.
(info. mł. bryg. mgr inż. Andrzej Szozda )

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *