Wystawa Jubileuszowa prac Stanisława Orłowskiego “90”

Stanisław Orłowski, zasłużony fotograf z Zamościa, autor dziesiątek tysięcy zdjęć, które mają ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną oraz m.in. znakomitych albumów obchodzi swoje 90 urodziny.

Z tej okazji Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna GT oraz Zamojski Dom Kultury organizują dużą, okolicznościową wystawę. Będzie nosić tytuł „90”

Wystawa Jubileuszowa prac Stanisława Orłowskiego “90” to zbiór zdjęć wykonanych w Zamościu oraz na terenie Polski. Są to prace w ulubionej technice Stanisława Orłowskiego sepii, praktykowanej głównie w początkach jego działalności fotograficznej.

Stanisław Marian Orłowski

(ur.2.02.1934) – urodził się i mieszka w Zamościu, Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego, studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Obecnie na emeryturze. Fotografią zainteresował się w latach 1950-tych. W roku 1959 został członkiem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i po raz pierwszy uczestniczył w lubelskiej wystawie fotografii. Artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” Fotoklubu RP, Związku Polskich Fotografów Przyrody, a także Towarzystwa Fotograficznego im. E. Osterloffa w Radomsku. Członek Zamojskiej Grupy Fotograficznej GT.
1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat (od 2012 prezes honorowy).

W roku 1968 inicjuje organizację przez ZTF Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, w 1988 roku inicjuje powołanie do życia Galerii Fotografii „Ratusz”, autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i plenerów fotograficznych.
Autor albumów fotograficznych: „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018).
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.
Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość.

Otwarcie wystawy: 16 lutego 2024 o godz. 17.oo w Zamojskim Domu Kultury, Zamość, ul. Partyzantów 13.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *