W Zamościu odbył się XI Orszak Trzech Króli
Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu ma zaszczyt poinformować, że w dniu 6 stycznia 2025 roku, w święto Objawienia Pańskiego, odbył się XI Orszak Trzech Króli pod hasłem „ Kłaniajcie się królowie”
Uroczystość odbyła się pod patronatem duchowym J.E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego, Prezydenta Miasta Zamość Pana Rafała Zwolaka oraz Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.
Program XI Orszaku Trzech Króli obejmował Mszę Świętą, która rozpoczęła się o godz. 10:30 w Parafii pw. Świętego Brata Alberta. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił Chór Parafialny „Albertus”, przy organach zagrał Mariusz Giera.
Na zakończenie mszy św. ks.bp.poświęcił kredę i kadzidło. Obchodzenie Epifanii zakorzeniło się jako zwyczaj już wśród pierwszych chrześcijan – a związane z nim tradycje kryją głębię teologicznych znaczeń.
Kreda – wyznanie wiary
Co może niektórych zaskoczy, według licznych interpretacji, pisane przez chrześcijan na drzwiach „CMB” w tę uroczystość odnosi się ani nie do imion trzech króli, ani nie jest błogosławieństwem domu… Stanowi po prostu formę wyznania wiary poprzez utworzenie akronimu od pierwszych trzech liter łacińskich nazw tych wydarzeń. W tradycji głęboko zapisał się również pogląd interpretujący oznaczanie drzwi jako prośbę o błogosławieństwo domostwa – w takim wypadku sporządzony kredą skrót należałoby odczytywać jako Christus Mansionem Benedicat.
Kadzidło – obecność Boga
Tradycyjnym i wartym kultywowania zwyczajem jest okadzanie wszystkich pomieszczeń w domu – tradycja ta został częściowo zarzucona – tym bardziej więc warto zadbać by piękna woń kadzidła w Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozeszła się po naszych mieszkaniach. Symbolizuje ona Bożą obecność, a także ochronę przed duchowymi zagrożeniami – tak potrzebną w dzisiejszych, bezbożnych czasach.
W programie znalazł się również „Pokłon pastuszków” w Kościele w wykonaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio, a także inscenizacja „Walka dobra ze złem” przed budynkiem Klubu 3 Batalionu Zmechanizowanego, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płoskiem i ZSPiP w Kalinowicach.
Kulminacją wydarzenia był „Pokłon Trzech Króli” oraz uczestników Orszaku oddany Dzieciątku Jezus na Rynku Wielkim w Zamościu.
Przemarsz odbył się w godzinach 11:30 – 12:40 przy zamknięciu ruchu drogowego w jednym kierunku. Policja sprawnie kierowała ruchem na skrzyżowaniach ulic, którymi przechodził Orszak, zapewniając bezpieczeństwo uczestników. Kolumnę zabezpieczały samochody służb mundurowych, w tym Straż Miejska oraz Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Zamość. W trakcie Orszaku towarzyszyły nam piękne kolędy, które wykonywali uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio.
Organizatorzy na zakończenie Orszaku zapewnili także ciepłe posiłki dla uczestników, w tym grochówkę żołnierską przygotowaną przez 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy, „szczodraki zamojskie” i „gwiazdki królewskie” z Piekarni Jutrzenka z Wólki Panieńskiej oraz regionalne potrawy przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość. Na zakończenie wszyscy mogli się ogrzać gorącą herbatą.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do wspólnego kolędowania w kolejnych latach, pielęgnując nasze bogate tradycje Bożonarodzeniowe.