Uważajmy na oszustów, decydując się na transakcje online przy zakupie świątecznych prezentów

Rozpoczynamy zakupy świątecznych podarunków dla najbliższych. Wiele osób decyduje się prezenty kupić przez Internet. Zachowajmy ostrożność i uważajmy na działających w sieci oszustów. Kupując prezent dla bliskiej osoby ofiarą oszusta padła 57-letnia mieszkanka Zamościa. Online kupiła kalendarz adwentowy z kosmetykami. Zamiast zakupionego przedmiotu oszust wysłał jej czarne trampki. Kobieta straciła prawie 300 zł.

Powoli rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

W tym tygodniu do policjantów zgłosiła się 57-letnia mieszkanka Zamościa, która została oszukana właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzona zdecydowała się kupić kalendarz adwentowy z kosmetykami. W tym celu skorzystała z ogłoszenia umieszczonego na portalu społecznościowym. Zamówiła towar wybierając płatność za pobraniem. Kurier przywiózł paczkę, a 57-latka opłaciła ją przy użyciu karty bankomatowej. Kiedy odjechał kobieta otworzyła paczkę. W przesyłce zamiast zamówionego kalendarza były czarne trampki. Dopiero później przeczytała w Internecie komentarze na temat tego sprzedawcy. Wiele osób ostrzegało żeby nie korzystać z jego usług, ponieważ jest to oszust. Pokrzywdzona straciła 280 złotych.

Mając na względzie zbliżający się czas przedświątecznych zakupów przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

  • Robiąc zakupy przez Internet zawsze kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, dokładnie go zweryfikujmy, czytajmy komentarze na jego temat, sprawdźmy też, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile.
  • Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji.
  • Logując się na konto unikajmy ogólnodostępnych punktów do Internetu, a także ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania innym osobom.
  • Zwracajmy uwagę na cenę towaru, zbyt niska powinna wzbudzić naszą czujność.
  • Przed zakupem sprawdźmy, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. W przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, dzięki temu unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

foto.redakcja, pixabay

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *