Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną rosnącą do wysokości 2 – 3 mi silnie zachwaszczającą tereny nieużytkowane rolniczo, m.in. pobocza dróg i szlaków turystycznych, łąki, rowy, kanały i brzegi rzek.
Występująca we włoskach pokrywających liście i łodygi kumaryna może powodować poparzenia. Szczególne działanie parzące nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
Bezpośrednie zetknięcie się z roślinami barszczu grozi poparzeniem ludzi i zwierząt, które powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran oraz zapalenie spojówek , co szczególnie jest niebezpieczne dla alergików i dzieci.
Barszcz Sosnowskiego można zwalczać metodą :
mechaniczną – polegającą na wykaszaniu roślin nawet do 4 razy w sezonie,
chemiczną – przy użyciu środków do zwalczania zbędnej roślinności zawierających glifosat (m.in.: Dominator, Glyfos, Kosmik, Marker, Rofosat, Roundup) na nowo odrastające rośliny. Zabieg opryskiwania należy wykonać cieczą użytkową o stężeniu 2–3 % (0,2-0,3 l środka na 10 litrów wody).
Zastosowanie podanych metod spowoduje osłabienie roślin i zniszczenie po kilku latach.
Osoby biorące udział w zwalczaniu roślin barszczu Sosnowskiego muszą zachować szczególną ostrożność i być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.
Szczegółowe informacje na stronie: www. piorin.gov.pl (pliki do pobrania – ulotki).
Info.: WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA W LUBLINIE Oddział w Zamościu