Tradycje i pionierzy hodowli koni arabskich na Kresach
Wybitni polscy hodowcy koni arabskich, największe stadniny na Kresach, wielkie przyjaźnie, znakomite rody oraz podróże w poszukiwaniu najpiękniejszych wierzchowców. Fundacja Aktywne Roztocze serdecznie zaprasza na wykład Krzysztofa Czarnoty „Ludzie i konie Kresów”. Spotkanie odbędzie się 7 października 2021 o godz 16:00 w Parku Żywiołów w Budach, gm. Krynice. Wstęp wolny.
Wykład jest częścią projektu pn. „Tradycja i pionierzy hodowli koni arabskich na Kresach – porządkowanie i inwentaryzacja cmentarza w Jarczowcach i rekonesans w Taurowie”, który będzie realizowany przez grupę wolontariuszy w dniach 7-10 października 2021 na Ukrainie.
Jarczowce i Taurów to jedne z najważniejszych miejscowości dla krajowej i światowej hodowli koni. Do Jarczowiec sprowadzone zostały klacze, które zapoczątkowały hodowlę konia arabskiego w Polsce, tworząc czynne do dziś linie. Przedsięwzięcie, realizowane przez Fundację Aktywne Roztocze, ma na celu wskrzeszenie pamięci o wybitnych polskich hodowcach, przypomnienie ich biografii oraz opiekę nad miejscami ich spoczynku. Podczas wyjazdu na Ukrainę, wolontariusze uporządkują polską część cmentarza w Jarczowcach, odnajdą pozostałości po kresowych stadninach oraz zinwentaryzują XIX- wieczne groby hodowców: Juliusza Dzieduszyckiego i Dionizego Trzeciaka.
Do udziału w zadaniu zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk związanych z hodowlą koni, grupy rekonstrukcyjne, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz piloci i przewodnicy współpracujący z Biurem Turystycznym Quand. Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA z programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”. / materiał nadesłany/