SOS dla uszkodzonego zęba – SOS dla zdrowia i życia
O tym jak ważna jest wiedza na temat postępowania gdy dojdzie do wypadku ,wiedzą wszyscy. Jednak gdy taka sytuacja ma miejsce , nie wszyscy wiedzą, jak odpowiednio zareagować. Pomaganie i udzielanie pomocy sobie i innym w sposób naturalny i odruchowy to wartości, które należy wpajać od małego dziecka.
Ponad kilkadziesiąt szkół z Zamościa i powiatu zamojskiego i blisko 900 uczniów i ich nauczycieli wzięło udział w ubiegłorocznej akcji informacyjnej „SOS dla uszkodzonego zęba” – „Sos dla zdrowia i życia”. Tegoroczna, już II edycja akcji pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Miasta Zamość ruszyła 18 października br.
Organizatorem działania jest Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed oraz Rotary Club Zamość Ordynacki. Akcja skierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.
Ratownik medyczny używając fantomu do sztucznego oddychania i masażu serca przekazuje wiedzę jak ocenić stan nieprzytomnego człowieka, w jakiej pozycji należy go ułożyć i jakie czynności podjąć przed przyjazdem zespołu reanimacyjnego. Uczy postępowania przy zadławieniach, oparzeniach, złamaniach, krwotokach, omdleniach itp.
Wykwalifikowana higienistka stomatologiczna za pomocą modelu jamy ustnej informuje jak zachować się gdy dojdzie do wybicia zęba z zębodołu lub jego zwichnięcia, złamania zęba na skutek wypadku oraz tego jakie czynności wykonać przed wizytą w gabinecie stomatologicznym , aby dentysta mógł przykleić złamany fragment zęba lub uratować wybity lub zwichnięty ząb.
Spotkanie trwa jedną godzinę lekcyjną, podczas której odbywa się krótka pogadanka edukacyjna i prezentacja z ćwiczeniami praktycznymi.
Po udziale w akcji informacyjnej „SOS dla uszkodzonego zęba” – „Sos dla zdrowia i życia” uczeń, nauczyciel czy rodzic zna schemat postępowania gdy dojdzie do złamania, wybicia lub zwichnięcia zęba, posiada również wiedzę o postępowaniu podczas wypadku (zna numery alarmowe, umie ocenić ogólny stan poszkodowanego, umie prawidłowo wykonać masaż serca, rozpoznaje zagrożenie – wie, jak postąpić w przypadku np. zranień, krwawienia z nosa, poparzenia czy omdlenia.
Na potrzeby akcji stworzone zostały materiały informacyjne w postaci wygodnej, podręcznej broszury do uczniowskiego portfela oraz plakatów informacyjnych, zamieszczonych w gablotach szkoły. Udział w zajęciach jest bezpłatny, cieszy się dużym powodzeniem szczególnie wśród szkół powiatu zamojskiego i kontynuowany będzie przez cały rok szkolny 2017/2018.
załącznik – treść uzupełniająca do artykułu
– gdy dojdzie do wybicia zęba, należy go odszukać. Ważne, by nie dotykać jego korzenia i chwytać go tylko za koronę. Jeśli ząb jest zabrudzony, należy obmyć go szybko w zimnej bieżącej wodzie, następnie ostrożnie wprowadź do zębodołu i unieruchomić poprzez zagryzienie wacika lub chusteczki. Jeśli jest to niemożliwe, ząb musi być zabezpieczony przed przesuszeniem – instruuje stomatolog. Jak dotransportować ząb do gabinetu, jeśli chcemy uniknąć umieszczania go w zębodole lub nie możemy tego zrobić? Najlepiej, gdy schowamy go w ustach, pomiędzy zębami a policzkiem. Można go także umieścić w naczyniu z solą fizjologiczną, śliną, płynem do soczewek lub mlekiem (oczywiście jeśli mamy je pod ręką). Jednak trzeba pamiętać, by nigdy nie wprowadzać do zębodołu zębów mlecznych. Mogłoby to uszkodzić zawiązek zęba stałego i wywołać komplikacje w jego prawidłowym rozwoju.
– gdy dojdzie do złamania zęba, postępujemy podobnie. Należy odszukać złamaną część zęba, ewentualnie obmyć ją szybko w zimnej bieżącej wodzie i zabezpieczyć przed przesuszeniem, umieszczając ją w ustach, pomiędzy zębami a policzkiem lub w naczyniu z solą fizjologiczną, śliną, płynem do soczewek lub mlekiem.
– ważne, by niezwłocznie udać się do stomatologa, gdzie odłamany fragment zęba zostanie przez dentystę przyklejony – podkreśla Małgorzata Górska.
Jeśli dojdzie do częściowego zwichnięcia zęba, czyli jego przemieszczenia w zębodole, należy natychmiast palcami przywrócić jego pierwotną pozycję, następnie złączyć zęby, zagryźć wacik lub chusteczkę i jak najszybciej udać się do dentysty.
Anna Kubiak