Różowa Walizka na szlakach Zamojszczyzny

Siwa Dolina, Rezerwat Piekiełko, Wojda, Nielisz, Stawy Echo czy Lipsko Polesie – któż z mieszkańców Zamojszczyzny i samego Zamościa nie zna tych miejsc. Teraz można je poznać jeszcze bardziej głównie pod kątem ich historii dzięki kanałowi w serwisie YouTube prowadzonym przez Aleksandrę Baranowicz, znaną zamojską podróżniczkę i anglistkę Młodzieżowego Domu Kultury. To właśnie ona promuje uroki i historię naszych okolic w prowadzonej przez siebie „Różowej Walizce”.

Zapraszamy do wywiadu z Olą.

Życie Zamościa – Skąd wziął się pomysł na Różową Walizkę?

Aleksandra Baranowicz – Wszystko zaczęło się od śniegu. Dowiedziałam się, że w Siwej Dolinie jest śnieg. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu filmik spodobał się wielu osobom, nie tylko moim znajomym. Szukając innych ciekawych miejsc w okolicy odkryłam że, nie ma zbyt wielu filmów o naszym, pięknym Roztoczu, a w związku z obecną sytuacją coraz więcej osób zaczęło prosić mnie o polecenie interesujących miejsc na niedzielną wycieczkę. I tak powstała „Różowa Walizka”.

Życie Zamościa – Właśnie skąd taka „kolorowa” nazwa?

Aleksandra Baranowicz – Historia nazwy kanału też nie jest przypadkowa. Podczas mojej pierwszej podróży samolotem, zabrałam ze sobą zwyczajną, typową, czarną walizkę. Wszystko było dobrze do momentu odbioru bagażu z taśmy. Ku mojemu przerażeniu okazało się, że prawie wszystkie walizki na taśmie wyglądają jak moja. Panika i strach, że spędzę wymarzone wakacje z czyjąś szczoteczką do zębów sprawiły, że od tamtej pory podróżuję z „wściekle różową”, z daleka widoczną walizką, która stała się moim znakiem charakterystycznym i otrzymała honorowe miejsce w nazwie i logo kanału.

Życie Zamościa – Głównym założeniem kanału jest promocja Zamojszczyzny i Roztocza…

Aleksandra Baranowicz – Zdecydowanie tak. Chcę zachęcić ludzi do wyruszenia w drogę i zwiedzania, do podróżowania i podziwiania piękna świata. Okazało się, że wiele osób czasem lepiej zna dalekie strony niż położone blisko nas piękne miejsca. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby zachwycić się urokliwym miejscem. Nasz kraj jest piękny, a w nim piękne jest nasze Roztocze. Pokazywanie ciekawych miejsc i zachęcenie do odwiedzenia Zamościa, Roztocza i Zamojszczyzny, moich rodzimych okolic stało się więc głównym celem kanału. Te miejsca zachwycają nie tylko ze względu na piękno przyrody, ale także ciekawe historie oraz legendy z nimi związane. Moim marzeniem jest stworzenie kanału, który będzie inspiracją dla mieszkańców naszego regionu, ale także turystów odwiedzających Zamość i Roztocze, do odwiedzania pokazywanych przeze mnie zakątków i pogłębiania wiedzy o ich historii. Bardzo cieszą mnie pozytywne opinie o filmach, ale zdecydowanie najbardziej motywujące są wiadomości, że ktoś dzięki mojej rekomendacji odwiedził miejsce, o którym opowiadałam w filmie i jest nim zachwycony tak samo jak ja.

Życie Zamościa – A jak wygląda kręcenie filmików od strony technicznej?

Aleksandra Baranowicz – „Różowa walizka” to projekt dwuosobowy. Ja odpowiadam za wyszukanie informacji, ciekawych historii i to mnie widzicie na ekranie. Po drugiej stronie kamery stoi, klęczy, a czasami leży Radosław Oktaba, który odpowiada za nagranie, montaż i kwestie techniczne. Jeśli chodzi o sprzęt, którym dysponujemy to jesteśmy przykładem, że pasja i zapał wystarczą. Wiele pracy przed nami i jesteśmy tego świadomi, ale praca przy filmach sprawia nam dużo radości, a to jest najważniejsze.

Życie Zamościa– Tak pasja potrafi czasami być prawdziwa lokomotywą. A skąd czerpiecie wiedzę o odwiedzanych miejscach?

Aleksandra Baranowicz – Mnóstwo informacji zdobywamy dzięki wspaniałym, życzliwym ludziom, którzy dzielą się z nami nigdzie nie publikowanymi, lokalnymi historiami i legendami. Szukamy w starych kronikach, zdobywamy materiały z bibliotek i Centrów Kultury, ale również od naszych widzów, którzy podpowiadają nam co pokazać i i o czym opowiedzieć.

Życie Zamościa –  A z historiami jakich miejsc już możemy się na chwilę obecna zapoznać, jakie miejsca już odwiedziłaś?

Aleksandra Baranowicz – Od zawsze lubiłam podróże, poznawanie nowych miejsc, zabytków, kultury i ludzi. Do tej pory odwiedziłam ponad 30 różnych krajów, ale nasze Roztocze pozostaje zawsze bliskie mojemu sercu i to właśnie ten region chcę w szczególności promować. Zaczęliśmy od kręcenia filmów o miejscach mniej znanych, a mimo to bardzo ciekawych takich jak: Lipsko Polesie, Wojda, Siwa Dolina, Gorajec. Powstał też film, w którym opowiadam o moich wrażeniach z przejazdu ścieżką rowerową na trasie Zamość – Nielisz, a także materiał o zmianach klimatycznych i ich wpływie na Stawy Echo w Zwierzyńcu.

Życie Zamościa – A jakie najbliższe plany? Co dla Waszych fanów?

Aleksandra Baranowicz – Mamy mnóstwo pomysłów i planów na kolejne odcinki. Chcemy przygotować cykl filmów o Zamościu, miejscach znanych i mniej znanych oraz ciekawych opowieściach o naszym mieście. Chcemy także pokazywać ciekawych ludzi, którzy promują region, znają ciekawe historie lub stworzyli miejsca, które warto odwiedzić. Planujemy też dodać napisy w języku angielskim do niektórych filmów, aby zachęcić turystów z zagranicy do przyjazdu w nasze strony. Do wybrania się w kolejne podróże zachęcają nas też widzowie, którzy polecają nam ciekawe miejscowości i miejsca. Jeśli tylko sytuacja pozwoli ekipa „Różowej Walizki” wyruszy w Polskę, a nawet i dalej.

Życie Zamościa – Tak więc zapraszamy wszystkich do odwiedzenia kanału „Różowa Walizka”

na portalu YouTube oraz polubienia Waszej strony na Facebooku

https://www.facebook.com/RozowaWalizka/.

Aleksandra Baranowicz– Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia prezentowanych przez nas miejsc. Jeśli znacie ciekawe miejsce na Roztoczu dajcie nam znać – kiedyś na pewno je odwiedzimy. Do zobaczenia na szlaku.

Życie Zamościa– Dziękujemy za rozmowę.

Aleksandra Baranowicz – Również dziękuję.

Dodajmy, że nowe filmiki prezentujące historię ciekawych miejsc pojawiać się będą we wtorki, natomiast w piątki będzie można poznać propozycje na weekend.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *