Przybędzie mieszkań z Mieszkaniem+

Aktualnie blisko 60 miast wyraziło zamiar przystąpienia do rządowego programu Mieszkanie Plus. Liczba prawdopodobnych lokalizacji mieszkań, które spełniają kryteria rządowego programu wzrasta. Pomimo, że nie są to najdroższe grunty w danym mieście, ich lokalizacje są bardzo dobrze skomunikowane.

Program Mieszkanie plus to rządowy program budowania przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Lokale mieszkalne będą budowane realizowane na nieruchomościach, których właścicielem są Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz Skarb Państwa i spółki z jego udziałem.
Adresatem programu Mieszkanie + są wszystkie grupy społeczne. Jednakże głównym celem rządu jest poprawa sytuacji młodych polskich rodzin oraz wzrost mobilności Polaków. Umożliwia to podjęcie decyzji o zmianie pracy dzięki dostępności tanich mieszkań na wynajem.

Zamość włączył się do rządowego programu Mieszkanie+, który ma stworzyć średnio zamożnym rodzinom szansę na wynajęcie, a z czasem zakup własnego „M”. Na początek powstaną 104 nowe lokale.

Kompleks dwóch budynków wielorodzinnych zostanie wybudowany przy ul. Parkowej
(osiedle Karolówka). Mieszkania będą przeznaczone na długoterminowy wynajem, z opcją wykupu na własność.

Na początku lipca miasto podpisało w tej sprawie umowę z Towarzystwem Budownictwa
Społecznego (TBS) i Funduszem Sektora Mieszkań na Wynajem – Funduszem
Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych (FIZAN) z siedzibą w Warszawie.
Na jesieni w Zamościu powstanie spółka (powołana właśnie w tym celu), która będzie
realizować zadanie. Ona też ustali wysokość czynszu oraz kryteria przyznawania mieszkań. Na dziś wiadomo, że stawki czynszu w programie Mieszkanie+ mają być sporo niższe od tych, które obowiązują na zamojskim wolnym rynku.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, stawka czynszu podstawowego w programie
Mieszkanie+ będzie ustalana głównie w oparciu o wielkość nakładów inwestycyjnych.
„W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania”- wyjaśnia resort na swojej stronie internetowej. – Mieszkanie+ to kolejny krok do rozwiązania problemów mieszkaniowych Zamościan – mówi prezydent Andrzej Wnuk. – 40 lokali socjalnych i nowy blok TBS, które powstały w mieście w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy to wciąż za mało, dlatego wciąż szukamy nowych pomysłów.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *