Przegląd z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Liceum Plastycznym

„Makroregionalny Przegląd z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Liceum Plastycznym”

Kwitnące kasztanowce zawsze przypominają o maturze, a potem wraz z rozwijającą się przyrodą czas popłynie już tak szybko, że nie zdążymy obejrzeć się za siebie gdy w szkołach zakończy się kolejny rok pracy i przyjdzie czas na podsumowania.
Już teraz wiadomo, że najważniejszym wydarzeniem (ostatnich dni)nie tylko tego roku szkolnego, ale ostatnich kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat był w zamojskim Liceum Plastycznym „XII Makroregionalny Przegląd z Rysunku Malarstwa i Rzeźby”. Tak duża impreza w szkole, miała miejsce ponad 20 lat temu, gdy „Plastyk” był organizatorem pierwszego Ogólnopolskiego Seminarium Nauczycieli Historii Sztuki, w którym wzięli udział nauczyciele tego przedmiotu z wszystkich średnich szkół artystycznych w Polsce. Makroregionalny Przegląd organizowany był pierwszy raz w historii szkoły. Tym razem do Zamościa przyjechali uczniowie z piętnastu szkół plastycznych z czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, a wraz z nimi prawie pięćdziesięciu profesorów – artystów plastyków uczących w szkołach tworzących tzw. makroregion północno-wschodni.

W średnim szkolnictwie artystycznym Polska podzielona jest bowiem na cztery duże regiony: południowo- wschodni, południowo-zachodni, północno-zachodni i północno-wschodni. Do tego ostatniego należy województwo lubelskie ze szkołami w Lublinie, Zamościu i Nałęczowie. W tym samym regionie są też Olsztyn i Warszawa – a więc – można powiedzieć – „mocne” szkoły z dwóch dużych ośrodków. O tej makroregionalnej imprezie, której organizatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej, wybierające szkołę do jej przeprowadzenia, informowały żółte plakaty umieszczone w oknach szkoły od ul. Pereca. Dwudniowy Przegląd (7-8 kwietnia 2017) miał charakter konkursu i zakończył się dużą wystawą, która miała jednak charakter wewnętrzny i trwała zaledwie kilka dni. Przeglądy takie organizowane są w oparciu o odpowiednie przepisy resortowe precyzujące zasady przeprowadzania konkursów w szkołach artystycznych. Cel to ocena poziomu kształcenia w przedmiotach takich jak na przykład rzeźba, malarstwo czy rysunek z możliwością prezentacji – i jednocześnie promocji – najzdolniejszych uczniów. Spotkanie tego typu jest także okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych. Łatwo się domyśleć, że organizacja jest dla szkoły dużym i trudnym przedsięwzięciem, za to dla miasta – doskonałą okazją do promocji. Maciej Sęczawa – nauczyciel rysunku i malarstwa, który między innymi przygotowywał do Przeglądu zamojskie uczennice i towarzyszył potem wszystkim uczestnikom, podkreśla zachwyt gości nie tylko pięknem miasta, ale również czystością i porządkiem. Warto wspomnieć, że Przegląd Makroregionalny to II etap międzyszkolnej rywalizacji. Do Zamościa przyjechali najlepsi uczniowie klas III (po trzy osoby z każdej szkoły), którzy przeszli przez pierwszy – szkolny etap. Do drugiego etapu przywieźli ze sobą – zgodnie z regulaminem – po trzy najlepsze prace: studia postaci, martwą naturę w dowolnej technice, także 10 szkiców o dowolnej tematyce oraz rzeźbiarskie studium głowy (odlew gipsowy) o wielkości zbliżonej do naturalnej. Musieli także zabrać narzędzia rzeźbiarskie i przybory malarskie, bo Przegląd to 8 godzin lekcyjnych twórczej pracy (także szkic postaci, malarska martwa natura i studium głowy), która potem poddawana jest surowej ocenie jurorów. Zamojska szkoła musiała nie tylko udostępnić i przystosować swoje skromne pracownie, ale także przygotować odpowiednią przestrzeń wystawienniczą (dla prac przywiezionych i tych wykonanych tu na miejscu), zabezpieczyć materiały (malarskie podobrazia, papier, glinę), przygotować modele, zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Było to więc niemałe przedsięwzięcie logistyczne. Ponieważ odbywało się w piątek od rana, trzeba było na dodatek zapewnić normalne funkcjonowanie szkoły.

Wszystko zakończyło się sukcesem – i nie tylko od strony organizacyjnej, ale też merytorycznej, bo uczennice zamojskiego Liceum zajęły trzecie miejsce – „bez problemu weszły na mocną trzecią pozycję” – mówi Maciej Sęczawa – „a w przypadku szkoły odsuniętej od ośrodków centralnych to prawdziwy sukces” – dodaje. Przypomnijmy nazwiska uczennic: Aleksandra Mazurek prezentowała rzeźbę, Julia Zubala – malarstwo, a Katarzyna Borej – rysunek. Pierwsze miejsce przyznano Państwowemu Liceum Plastycznemu w Olsztynie, drugie – Zespołowi Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie. Rzetelną i obiektywną ocenę gwarantowało kodowanie prac, które oceniało jury składające się z profesorów najważniejszych wyższych uczelni artystycznych pod przewodnictwem prof. Jacka Dyrzyńskiego, artysty-  malarza znanego z postkonstrukrywistycznego malarstwa, związanego pracą zawodową z Pracownią Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych w warszawskiej ASP. Organizację całego przedsięwzięcia (łącznie z zaangażowaniem zamojskich nauczycieli) – w skali 1-10 – goszczący w Zamościu Wojciech Myjak, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, ocenił przyznając maksymalną ilość punktów. A taka ocena wyraża więc wszystko.
Izabela Winiewicz-Cybulska

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *