72 rocznica zakończenia II wojny światowej

Dzisiaj obchodzimy 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Z tej okazji w południe przy przy pomniku pamięci synów i córek ziemi zamojskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.w deszczowe południe odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Służb Mundurowych, kompania honorowa 3 brygady zmechanizowanej, poczty sztandarowe i delegacje zamojskich szkól, Nieetatowa Orkiestra Wojskowa.
W programie: manifestacji patriotycznej odbył się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie  v-ce Prezydenta Andrzeja Zastąpiło , w którym min.przypomniał …..Obchodzimy dzisiaj rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. 72 lata temu zakończył się największy globalny konflikt w historii świata bezwarunkową kapitulacją Niemiec. Stoimy w otoczeniu pomnika, który dokładnie 12 lat temu został odsłonięty w 60 rocznicę tego wydarzenia. Inskrypcja głosi: BÓG HONOR OJCZYZNA – SYNOM I CÓRKOM ZIEMI ZAMOJSKIEJ – BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM WOJSKA POLSKIEGO BRONIĄCYCH NASZEJ OJCZYZNY PRZED NAJEŹDŹCĄ NIEMIECKIM I SOWIECKIM WE WRZEŚNIU 1939R  – WALCZĄCYM O SUWERENNOŚĆ POLSKI NA WSZYSTKICH FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ – ŻOŁNIERZOM SCALONEJ ARMII POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I POZOSTAŁYM ODDZIAŁOM PARTYZANCKIM W LATACH 1939-1945 W 60 ROCZNICĘ KAPITULACJI III RZESZY NIEMIECKIEJ – W HOŁDZIE POLEGŁYM I ZAMORDOWANYM – CZEŚĆ ŻYWYM – WETERANI, ŻOŁNIERZE GARNIZONU, MIESZKAŃCY ZAMOŚCIA – ZAMOŚĆ 8 MAJA 2005     Państwa świata zachodniego obchodzą tę rocznicę właśnie 8 maja, dopiero od dwóch lat Polska zalicza się do tego grona i w tym zakresie. W 2015r. bowiem, Sejm RP przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa właśnie na ten dzień…….

Odbył się również Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie uczestnicy złożyli przy pomniku wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.