Program XIII Zamojskiej Nocy Muzeów
Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów w dniu 18 maja jest podkreślenie roli muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo – wspólne dziedzictwo całej ludzkości. Muzea odgrywają we współczesnym świecie rolę pośredników między kulturami, wzbogacają je, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia społeczeństw i kultur. Święto to daje możliwość muzealnikom do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwala zapoznać się w znacznie szerszym niż
zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy muzeów.
Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związana jest „Europejska Noc Muzeów", w Polsce zwana krótko „Nocą Muzeów". W ramach tej inicjatywy instytucje kultury organizują dla zwiedzających liczne atrakcje – w godzinach nocnych odbywają się m.in. koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady i konkursy.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, od 2001 jest imprezą o zasięgu ogólnoeuropejskim. Po raz pierwszy w Polsce Noc Muzeów miała miejsce w Poznaniu w 2003 roku. W Zamościu Noc Muzeów organizowana jest przez Muzeum Zamojskie od 2009 roku.
Program XIII Zamojskiej Nocy Muzeów
Hasło tegorocznej Zamojskiej Nocy Muzeów: „Zamość Rządowy. W 200. rocznicę zmiany
statusu miasta (1821- 2021)”.
15 maja 2021 r. w godz. 17.00 – 22.00 otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnych w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej i w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” oraz wystawy plenerowej „Polskie Symbole Narodowe” przy ul. Zamkowej.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie według przyjętych zasad:
wewnątrz muzeum obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcja dłoni
zachowanie odstępu przez zwiedzających i pracowników w przestrzeniach zamkniętych
W Muzeum Zamojskiem przy ul. Ormiańskiej ze względu na wielkość sal ekspozycyjnych: ograniczenie liczby zwiedzających do 20 osób jednocześnie w całym obiekcie oraz zgodnie z oznaczeniem liczby zwiedzających w poszczególnych salach
W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego:
ograniczenie liczby zwiedzających w obiektach Arsenał i Pawilon pod Kurtyną do 20 osób jednocześnie w obiekcie, projekcja w Prochowni jest niedostępna dla zwiedzających.
Jeśli liczba zwiedzających przekroczy ustaloną liczbę, będziemy Państwa prosić o poczekanie przed budynkiem. Nasi pracownicy na bieżąco będą monitorować sytuację oraz informować Państwa.
Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do powyższych zasad, dla naszego wspólnego dobra.
Na stronach muzeum zostały udostępnione prezentacje multimedialne wybranych wystaw czasowych.
Wystawy online :
–„Zamość Rządowy. W 200. rocznicę zmiany statusu miasta (1821- 2021)”
Zasadniczym celem wystawy jest zobrazowanie wszystkich kluczowych zagadnień, związanych z przekształceniem charakteru Zamościa, które nastąpiło wraz ze sprzedażą Zamościa w 1821 roku. Na wystawie przedstawione są wątki dotyczące m.in. transakcji sprzedaży miasta na Skarb Królestwa Polskiego, postaci XII Ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego, życia codziennego Zamościa w 1821 roku oraz zmiany charakteru Zamościa w wyniku przekształcenia miasta w twierdzę i więzienie.
g. 17:00 premiera filmu „Zamość Rządowy” – na stronie www.muzeum-zamojskie.pl
„Z polskim orłem. Przemysł zbrojeniowy w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego”
W dwudziestoleciu międzywojennym oblicze polskiej armii uległo zmianie. Wystawa ma za zadanie przedstawić proces jej unowocześniania, a jednocześnie obala utrwalony w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mit o anachronizmie przedwojennego wojska.
g. 18:00 premiera filmu „Granatnik wz. 36” w ramach cyklu filmów przybliżających potencjał militarny II Rzeczypospolitej – na stronie www.muzeumarsenal.pl