„Czas na Młodzież 2019” – Centrum Młodzieżowej Aktywności w Zamościu

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej od sierpnia 2019 roku realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.

W jego ramach podejmowanych było wiele działań skierowanych do młodzieży w wieku 16-29 lat z terenu diecezji  z następujących lokalizacji: Zamość, Tomaszów Lubelski, Lubaczów, Biłgoraj, Hrubieszów. W szereg działań mających na celu podniesienie kompetencji społecznych  angażowali się wolontariusze Caritas, poprzez cykl szkoleń, warsztatów, spotkań indywidualnych z opiekunami oraz przy realizacji projektów społecznych w czteroosobowych grupach.

12.05.biskup diecezjalny Marian Rojek dokonał uroczystego poświęcenia Centrum. W rozmowie przyznał, że w dzisiejszych okolicznościach stanowi ono potrzebną przestrzeń do integracji młodzieży.

ks. Marin Jakubiak, dyrektor Caritas naszej diecezji powiedział  – Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem uczestnictwa w prawie dwuletnim ogólnopolskim projekcie „Czas na Młodzież ”. Zwieńczenie jest konkretne i bardzo widoczne w sposób materialny tj. poświęcenie budynku w Zamościu przy ul.J.Matejki 21.Tutaj jest siedziba Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Budynek został wyremontowany, dostosowany do osób niepełnosprawnych i jest dedykowany jako Centrum Młodzieżowej Aktywności w Zamościu. Chcemy aby tutaj po pandemii odbywały się wszelkie spotkania, które pomogą w pracy koordynacji wolontariatu zarówno na poziomie diecezjalnym, rejonowym jak i też projektów ogólnopolskich. Tak był zaprojektowany projekt przez Stowarzyszenie Morena, przez Caritas Polska aby również pozostały rzeczy materialne.

Maja Winiarska-Czajkowska, ekspert merytoryczny projektu „Czas na Młodzież 2019” wyjaśniała na czym polegały działania młodzieży.

,,młodzież mogła się dobrać w czwórki i prowadzić swój własny od początku do końca projekt społeczny. Na to mięli grand 1600 zł, otrzymywali go w formie rozliczania faktur. Działania polegały na tym aby się spotkać, wymyśleć, naradzić się, znaleźć potrzebę, która jest do zrealizowania w danej okolicy i dzięki projektom udało się bardzo dużo rzeczy zrealizować. Młodzież np. robiła ogrody przy Warsztatach Terapii Zajęciowej, inna dokumentowała historię danej parafii. W Szczecinie młodzież sprzątała cmentarz ewangelicki, jeszcze inni przekazywali sobie historię kulinarną okolicy, nakręcono filmy jak przechodząc przez ulicę korzystać bezpiecznie ze smartfona, Młodzież również przygotowała projekt radiowy, który można usłyszeć w internecie. Jak widać skala tych projektów jest bardzo szeroka od lokalnej historii do działań ogólnopolskich. Młodzież nauczyła się korzystać z różnych narzędziu elektronicznych, które wymusiła pandemia a przydadzą się w dorosłym życiu.

W projekcie łącznie uczestniczyło 1050 osób łącznie z 7 diecezji, gdzie udział wzięło udział ponad 400 wolontariuszy z naszej diecezji, w tym 169 osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. To rekord w skali kraju. Byli bardzo zaangażowani – przyznaje Maja Winiarska-Czajkowska.

W uroczystości poświęcenia CMA w Zamościu wziął udział wicedyrektor Caritas Polska, o. Cordian Szwarc OFM. Podkreślał, że realizowany projekt był niezwykle potrzebny w czasie pandemii oraz to, że kluczową rolę w jego realizacji odegrała Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.

Dostosowanie pomieszczeń budynku Caritas na potrzeby Centrum Młodzieżowej Aktywności jest efektem prac firmy JSK TEAM Wojciecha Krasnopolskiego. Środki na realizację zadania zostały pozyskane w ramach realizowanego zadania, a firma JSK TEAM była głównym wykonawcą prac remontowo-budowlanych. Przedstawiła najkorzystniejszą ofertę (wybraną spośród wielu innych), którą zaakceptowało Caritas Polska w Warszawie; między podmiotami podpisana została umowa na realizację robót. Oprócz wkładu prac i materiałów wynikających z kosztorysu zadania, firma zaangażowała własne środki i materiały, aby mieć swój własny wkład w realizację zadań statutowych realizowanych przez Caritas na rzecz młodzieży z terenu diecezji.

Aktywizacja młodzieży oraz remont pomieszczeń budynku Caritas na ul. Matejki było możliwe dzięki projektowi „Czas na Młodzież 2019”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś priorytetowa: I. Osoby młode na rynku pracy. Działania: 1.4 Młodzież solidarna w działaniu.

informacja Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *