Pracowite święta zamojskich strażaków

Święta Bożego Narodzenia zamojskim strażakom upłynęły bardzo pracowicie. Łącznie odnotowano 15 zdarzeń, z których 9 to pożary. 24 grudnia po godz. 15 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Zamość 1” z JRG Zamość została skierowana do Dziekanowa, pow. hrubieszowski, gdzie w przydrożnym rowie (w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze) znalazł się przechylony samochód ciężarowy przewożący substancje chemiczne. Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia zbiorników. Długotrwałe działania naszych ratowników (powrót po 22) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w zakresie chemicznym.

Jeszcze w trakcie działań zamojskiej grupy po godz. 19 na ul. Chabrowej w Zamościu z nieustalonej przyczyny doszło do zapalenia się piwnicy w budynku mieszkalnym. Działania zostały wsparte przez zastęp z JRG Szczebrzeszyn oraz OSP Mokre i Czołki. Wstępne straty wyceniono na kwotę 30 tys. zł. Niestety wypadkowi uległ strażak z JRG Zamość (uszkodzenie ścięgna w dłoni). Tego dnia palił się też garaż w miejscowości Niedzieliska oraz transformator w Wolicy Śniatyckiej.

W Boże Narodzenie w miejscowości Nawóz prawdopodobnie w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zapaleniu uległ przedpokój, a następnie strych drewnianego budynku mieszkalnego. W pierwszej fazie użyto 3 gaśnic, a po odłączeniu energii elektrycznej podano prąd wody. Niestety budynek nie nadawał się do zamieszkania. Pomocy mieszkańcom udzieliła rodzina.

W niedzielę w wyniku nieszczelności przewodu dymowego w Grabowcu doszło do zapalenia się drewnianego stropu i ściany budynku mieszkalnego. Dzięki podjętym działaniom gaśniczym udało się ograniczyć rozwój pożaru. Wstępne straty oszacowano na kwotę 3 tys. zł.

Kolejne zdarzenie w budynku mieszkalnym odnotowano w miejscowości Żurawnica, gm. Zwierzyniec, gdzie prawdopodobnie w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zapaleniu uległo radio i stół znajdujący się w kuchni drewnianego niezamieszkałego budynku mieszkalnego.

Tego dnia paliły się także tuje (6 szt.) na jednej z posesji w miejscowości Mokre, pożar spowodował uszkodzenie powłoki lakierniczej zderzaka oraz reflektora w samochodzie osobowym, zaparkowanym na sąsiedniej posesji. Policjanci ustalają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Pozostałe zdarzenia dotyczyły zapalenia się sadzy w przewodach dymowych, sytuacji drogowych i transportu osób na szczepienie.

oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu mł. bryg. Andrzej Szozda

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *