Pracodawca przyjazny WOT

Zakończył się pierwszy etap konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”. Wyłoniono trzynaście firm i instytucji spośród, kilkudziesięciu, które zgłosili pracownicy – żołnierze OT. Wśród nich jest firma LHS sp. z o.o. z Zamościa. Laureata konkursu poznamy już 27 marca br.

Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Jego celem jest wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści, jakie wynikają z zatrudniania Terytorialsów.

Dowództwo WOT jest świadome, jak ważne w procesie tworzenia formacji jest zbudowanie wśród pracodawców zrozumienia, co do misji i zadań WOT, a także tego, w jaki sposób formacja może przyczynić się do podwyższenia kwalifikacji pracowników. Pracodawcy powinni mieć wiedzę na temat wymiernych korzyści, jakie daje im zatrudnianie żołnierza OT, ale również wynikających z tego obowiązków. Właśnie te potrzeby doinformowania oraz budowy partnerskich relacji z pracodawcami leżą u podstaw uruchomienia projektu.

W pierwszym etapie konkursu, prowadzonym na szczeblu brygad OT, żołnierze OT zgłaszali swoich kandydatów – pracodawców wraz z krótkim uzasadnieniem. Spośród pracodawców zgłoszonych przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej do drugiego etapu konkursu nominowano firmę PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. z Zamościa. Żołnierz zatrudniony w zakładzie pracy, zgłaszając swojego pracodawcy poinformował w ankiecie, że bez wahania stworzył pracownikom możliwość uczestniczenia w służbie w WOT, wprowadzając elastyczne rozwiązania, powalające na połączenie obowiązków pracownika i nowych zadań wynikających z pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej.

Firma LHS sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu to polska firma, której historia sięga roku Od 2000 r. spółka zarządza infrastrukturą szerokotorowej linii kolejowej nr 65 – LHS oraz oferuje usługę trakcyjną i dodatkowe usługi logistyczno-spedycyjne w zakresie transportu kolejowego. To nie tylko liczący się gracz w sektorze branży logistycznej, ale również solidny i wiarygodny pracodawca, laureat wielu prestiżowych konkursów i wyróżnień, m.in. trzykrotny laureat nagrody „Lubelski Orzeł Biznesu”, „Pracodawca Roku”, czy „Solidny Pracodawca”.

W drugim etapie konkursu komisja na szczeblu dowództwa WOT wybierze jednego pracodawcę, któremu zostanie przyznany tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT”. Uroczysta gala z udziałem wszystkich laureatów odbędzie się 27 marca br. w Warszawie.

Obecnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 3200 żołnierzy, w tym ponad 2800 żołnierzy OT i ponad 400 żołnierzy zawodowych. 53% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 4% prowadzi własną działalność gospodarczą; 3% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; a 14% to osoby bez stałego zatrudnienia.

(inf.: kpt. Damian STANULA)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *