Policjanci kontrolują autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na ferie

Policjanci ruchu drogowego w czasie zimowych ferii kontrolują autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli mundurowi sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia i trzeźwość kierowców. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przypominany o możliwości zgłaszania tego typu kontroli.

Bezpieczne dotarcie młodzieży i dzieci na zorganizowany feryjny wypoczynek jest priorytetem nie tylko dla ich rodziców opiekunów, ale także dla policjantów. Troszcząc się o to, aby najmłodsi podróżowali sprawnym technicznie autokarem policjanci przeprowadzają kontrole tego typu pojazdów.

W czasie kontroli sprawdzają poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz wyposażenie pojazdu w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, czy trójkąt ostrzegawczy. Mundurowi sprawdzają też, czy zgodnie z wymogami z przodu i z tyłu autokaru umieszczona jest żółta tabliczka z symbolem dzieci barwy czarnej. Przedmiotem kontroli są również posiadane przez kierowcę uprawnienia, dokumenty pojazdu oraz stan jego trzeźwości.

Zachęcamy do zgłaszania policjantom kontroli autokarów. Po takiej kontroli mamy pewność, że nasze pociechy wyjadą na zimowisko sprawnym technicznie pojazdem, a wiozący ich kierowca jest trzeźwy i z odpowiednimi uprawnieniami. Kontrolę może zgłosić organizator wyjazdu, rodzice lub opiekunowie. W Zamościu kontrole odbywają się na parkingu przy ulicy Peowiaków. Autokar do kontroli dobrze jest zgłosić kilka dni przed wyjazdem. Unikniemy wtedy dłuższego oczekiwania na patrol Policji.

Jeśli nauczyciel lub rodzic mają podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu – nie powinien zgadzać się na wyjazd. Wezwany na miejsce policyjny patrol zweryfikuje podejrzenia.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *