Pieczywo szkodzi kaczkom

W ostatnim czasie w stawie w Parku Miejskim odnaleziono kilka martwych kaczek. Wiadomo, że woda jest czysta, więc ptaki najpewniej zabija niewłaściwe dokarmianie.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość zlecił Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Zamościu przeprowadzenie laboratoryjnych badań wody. W pobranych próbkach nie wykryto niczego niepokojącego, woda jest czysta i nie zagraża ptactwu.

Podobna sytuacja wydarzyła się rok temu: wtedy również przebadano wodę i szczątki ptaków- badania nie wykazały ani skażenia wody ani ptasich chorób.

Co więc zabijało kaczki? Najpewniej niewłaściwe dokarmianie- kaczek nie wolno karmić pieczywem czy innymi produktami spożywczymi. To wywołuje poważne schorzenia, może powodować śmierć.

Aby zapobiec takim sytuacjom, we wrześniu ubiegłego roku przy parkowym stawie Miasto ustawiło urządzenia z karmą dla ptaków. W potocznie zwanych „kaczkomatach” można za symboliczną złotówkę kupić pokarm właściwy dla ptactwa wodnego oraz ryb, są to różnego rodzaju nasiona i ziarna.

– Możemy tylko apelować do spacerowiczów i prosić o powstrzymanie się od dokarmiania kaczek pieczywem czy resztkami jedzenia, ponieważ najpewniej właśnie to je zabija. Jeśli ktoś nie chce kupować karmy w urządzeniach, może nabyć ją w sklepie zoologicznym- mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość Jarosław Miechowiecki.

Jeśli podczas wizyty w parku, ktoś zauważy martwego ptaka lub ryby, należy powiadomić o tym Straż Miejską (tel. 986 lub 84 639 93 41) albo Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość (84 677 24 31). (informacja UM)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *