Odszedł Józef Przytuła – były Dyrygent ,, Namysłowiaków”
Zmarł Maestro JÓZEF PRZYTUŁA – Honorowy Obywatel Miasta Zamość, Wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.Karola Szymanowskiego w Zamościu, Dyrygent, Aranżer, Pedagog, Piewca i Strażnik Polskiego Folkloru.
Msza pożegnalna zmarłego Józefa Przytuły odbędzie się w środę, 12 lipca 2017 r. o godz. 13:00 w Katedrze Zamojskiej.
Józef Przytuła urodził się w 1941 roku na Wołyniu, zmarł 09 lipca 2017 r.
Pracował w Polskiej Orkiestrze Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego 26 lat w tym 20 lat pełnił funkcje Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Był znakomitym i skutecznym organizatorem; dzięki jego staraniom zamojska orkiestra otrzymała własną siedzibę z salą koncertową.
Pod jego batutą Polska Orkiestra Włościańska dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia, utrwaliła na płytach analogowych i kompaktowych oraz taśmach magnetofonowych wiele kompozycji muzyki ludowej, religijnej, kolęd, pastorałek i utworów patriotycznych. Maestro Józef Przytuła przygotował i poprowadził prapremiery wielu utworów napisanych z myślą o POW m.in. kompozycji Włodzimierza Dębskiego: „Godzinki”, „Gorzkie żale”, „Ballady ludowe”, „Osiem tęskliwych za Wołyniem”, suity „Karolowi” i „Cztery pory roku”, czy Michała Dobrzyńskiego „Orlikowe pląsy”.
Był strażnikiem materialnej spuścizny po Karolu Namysłowskim; odszukał i zrekonstruował z rozproszonych wyciągów organowych i głosów chóralnych „Mszę do Najświętszej Marii Panny” Wojciecha Słoczyńskiego i „Mszę pasterską” Henryka Miłka.
Był płodnym twórcą i niestrudzonym aranżerem, skomponował 30 oryginalnych utworów ludowych i rozrywkowych, opracował 250 utworów muzyki poważnej, religijnej, ludowej, kolęd, pastorałek, utworów patriotycznych i rozrywkowych.
Kultywował dorobek i tradycję Namysłowiaków, nie ograniczał się w inwencji twórczej, rozbudowywał i wzbogacał repertuar. Stale podążał za potrzebami słuchaczy.
Dyrygował orkiestrą podczas licznych wyjazdów zagranicznych m. in. do Niemiec, Francji, na Ukrainę i Białoruś.
Józef Przytuła całe swoje życie zawodowe związał z muzyką. Przez szereg lat był instruktorem amatorskich zespołów muzycznych i muzyczno – wokalnych oraz pedagogiem w ognisku muzycznym w Hrubieszowie. W latach 1972-87 prowadził działalność pedagogiczną
w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Będąc jej Dyrektorem, w latach 1976 – 83, zorganizował od podstaw II stopień tejże szkoły z Wydziałem Wokalnym i Wychowania Muzycznego, powołał też do życia szkolną orkiestrę i chór.
Jego zasługi w dziedzinie twórczości oraz propagowania i upowszechniania polskiej muzyki narodowej docenili zarówno inni twórcy jak i władze państwowe i administracyjne, czego dowodem są liczne nagrody, odznaczenia i wyróżnienia. Józef Przytuła – otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Zamościa. W 1994 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis” oraz Odznakę Honorową „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.
Pokój Jego Duszy.