O „ustawie antysmogowej”
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał tzw. „ustawę antysmogową”. Miasto Zamość pracuje nad wdrożeniem działań zmierzających do polepszenia stanu powietrza.
Zmiany w przepisach dają samorządom nowe narzędzie do skutecznej walki o czyste powietrze. Jest to niejako odpowiedź ustawodawcy na sytuację, która powstała w Krakowie, który zmaga się ze smogiem. Dwa lata temu sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie, którą następnie zaskarżono. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność ww. uchwały, a pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał ten wyrok.
W tym czasie w sejmie trwały już prace nad nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nowymi przepisami, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Takie działania mają w konsekwencji zmniejszyć zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza na obszarach, na których występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji.
Miasto Zamość również pracuje nad wdrożeniem działań zmierzających do polepszenia stanu powietrza. Przygotowano już uchwałę w sprawie regulaminu udzielania dotacji na wymianę starych systemów grzewczych (piece, kotły), które nieefektywnie spalają nie tylko złej jakości paliwa stałe, ale także różnego rodzaju śmieci, powodując przy tym duże zanieczyszczenia.
Info.: Newsletter Zamościa 02/10/2015