ORKA ZNOWU W CZOŁÓWCE-ARENA GRAND PRIX POLSKI LUBLIN

W ostatni weekend 10-11 marca w Lublinie odbyły się kolejne zawody z cyklu Grand Prix Polski. Tym razem pływacy rywalizowali na ,,długiej” 50 metrowej pływalni. W zawodach po ostatnich korektach ostatecznie wystartowała rekordowa liczba 718 uczestników reprezentujących 113 klubów z Polski i zagranicy. Przed zawodnikami stało nie lada wyzwanie- ze względu na tak wielką ilość startujących większość zawodników spędziła na basenie od 10 do 14 godzin, z krótką przerwą na obiad. Takie warunki nie sprzyjają osiąganiu rekordowych wyników, tym bardziej należy docenić samych zawodników i ich wyniki.

Przed 3 tygodniami zawodnicy Orki startowali w Kozienicach na krótkim basenie, wyniki zawodów były szczegółowo omówione. Warto jednak przedstawić jak te wyniki plasują zawodników w rankingu ogólnopolskim-najlepszych zawodników w kategorii 14 lat. Katarzyna Szuper zajmuje 2 miejsce na 100 m stylem zmiennym wśród 384 sklasyfikowanych tylko w tej konkurencji zawodniczek! 200 zm- Klaudia Malec jest 10 a Julia Bednarz 17 wśród 232 zawodniczek. 400 zm-Julia Bednarz jest 11 a Klaudia Malec 16 na 91 zawodniczek. Konkurencja 100 m stylem dowolnym-Julia Malinoś zajmuje obecnie miejsce 13 a Katarzyna Szuper 15 na 520 zawodniczek w tej konkurencji. 50 dowolnym-Julia Malinoś zajmuje miejsce 5 a Katarzyna Szuper 6 na 536 zawodniczek. Na 800 dowolnym Julia Malinoś jest 6 na 69 zawodniczek. Katarzyna Szuper zajmuje 11 miejsce na 336 zawodniczek w konkurencji 50 grzbietem. 50m stylem klasycznym- na 4 miejscu plasuje się Klaudia Malec a Julia Bednarz na 12 na 311 zawodniczek. 100 klasykiem 6 jest K. Malec a 9 J. Bednarz na 320 zawodniczek. 200 klasykiem K. Malec jest 7 a J. Bednarz 12 na 353 zawodniczki. W konkurencji 50 motylkiem na 12 miejscu wśród 353 zawodniczek sklasyfikowana została Katarzyna Szuper. Filip Łagoźny na 100m stylem klasycznym jest obecnie 12 na 351 zawodników, 22 na 50 klasykiem wśród 334 pływaków i ponownie na 12 miejscu na 169 zawodników na 200 klasykiem. Źródło: Ranking Europejski- https://www.swimrankings.net/

Występ w Lublinie należał do nie mniej udanych jak ten w Kozienicach. Na starcie stanęła chyba większość liczących się zawodniczek i zawodników, wśród nich wielu olimpijczyków czy medalistów Mistrzostw Świata i Europy jak choćby Radosław Kawęcki czy Konrad Czerniak.

Na rozpoczynającym rywalizację dystansie 200 m stylem dowolnym wśród 14 latek Katarzyna Szuperwywalczyła 6 pozycję-2:18.23, Julia Malinoś 7-2:18.74 a Zuzanna Sioma 12-2:23,61( w tej konkurencji startowało 38 czternastolatek). W tej samej konkurencji wśród panów 16 letni Rafał Chyrchała uplasował się na miejscu 16 z czasem 2:05.68 ( w jego kategorii startowało 32 zawodników). 100 m stylem klasycznym z czasem 1:18.43 wygrała Julia Bednarz a Klaudia Malec była 5-1:20.43( startowało 16 zawodniczek). Na tym samym dystansie Filip Łagoźny uplasował się tuż za podium 4 miejsce- 1:15.45 (startowało 19 zawodników). Katarzyna Szuper stanęła na najniższym stopniu podium w konkurencji 50 motylkiem-30.80, Klaudia Wróblewska była 22-33.16 a Z.Sioma 28-34.31 (startowało 35 zawodniczek). Julia Malinoś na 800 m stylem dowolnym uzyskała czas 9:52.17 co wystarczyło na 4 miejsce, 6 była K.Szuper-10:03.32 a 7 J.Bednarz-10:06.01. Na dystansie 100 m stylem dowolnym 4 była Katarzyna Szuper-1:03.06 a Julia Malinoś tuż za nią na miejscu 5-1:03.58 ( startowało 35 zawodniczek). Rafał Chyrchała z czasem 57.43 uplasował się w stawce 32 zawodników na 13 miejscu.
W konkurencji 50 m stylem klasycznym na drugim stopniu podium stanęła Klaudia Malec-36,42 a Julia Bednarz była tym razem 4-36.56 ( startowało 17 zawodniczek). Bardzo dobrą 2 lokatę na tym samym dystansie wywalczył również Filip Łagoźny-33.83 (startowało 16 zawodników). 200 m stylem zmiennym K. Malec ukończyła na miejscu 6-2:24.98, J. Bednarz na 7-2:35.50, K. Szuper na 10- 2:38.17 a Z. Sioma na 18-2:47.46 (startowało 20 zawodniczek). 400 m stylem dowolnym J. Malinoś ukończyła z czasem 4:50.82 na miejscu 5 ( 19 zawodniczek). Bardzo dobrze rozpoczął się niedzielny, trzeci blok zawodów. W pierwszej konkurencji niedzielnego poranka-50 m stylem dowolnym, na trzecim miejscu dokładnie z tym samym czasem 28.66, uplasowały się dwie zawodniczki Orki- J. Malinoś i K. Szuper (startowały 43 zawodniczki 14 letnie a we wszystkich kategoriach 171 zawodniczek). Filip Łagoźny w tej konkurencji uplasował się na miejscu 16-28.63 ( 29 zawodników) a Rafał Chyrchała na miejscu 12-26.72 (28 zawodników). Na ostatnim dystansie stylem klasycznym-200 metrów tuż za zwyciężczynią przypłynęła J.Bednarz-2:50.22 a K.Malec była 4-2:52.53 (10 zawodniczek). Czwarty był również na tym dystansie Filip Łagoźny-2:46.74 (13 zawodników). W konkurencji 100 m stylem motylkowym na 4 pozycji wśród 27 młodych pływaczek zameldowała się K. Szuper-1:10.82, 14 była J.Malinoś-1:14.90, 17 K.Wróblewska-1:15.97 a 23 Z.Sioma-1:17.77. 50 stylem grzbietowym Katarzyna Szuper przepłynęła w czasie 32,67 co dało jej miejsce 5 na 22 zawodniczki.
Dość odległe miejsca zajmowali Kewin Mandziuk, Krzysztof Kurantowicz i trenujący na co dzień w SMS Lublin a wciąż reprezentujący Orkę Mateusz Łukaszczyk. Klaudia Wróblewska i Krzysztof Kurantowicz pływali z wciąż nie doleczonymi kontuzjmi barku a Filip Łagoźny przez całe zawody zmagał się z wysoką gorączką. Wszystkie wyniki na stronie http://megatiming.pl/

Ponieważ były to jedne z pierwszych zawodów na długim basenie w tym roku, miejsca z zawodów przekładają się na lokaty w rankingu ogólnopolskim.(info.Zbigniew Lewicki)