Manewry pod Komarowem już od środy

Już 22 sierpnia rozpoczną się manewry Komarowskiej Potrzeby w rejonie wzgórza 255. Będzie to już 98. rocznica sławetnej Bitwy pod Komarowem, którą ustanowiono Dniem Kawalerii Polskiej.

Tegoroczne obchody zorganizowane w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Dowódcą Sztabu Komarowskiej Potrzeby jest, jak co roku, Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, które powstało w 2006 roku na bazie zaangażowania osób, które od 2001 roku czynnie pielęgnowały pamięć o tym wielkim wydarzeniu.

Obchody 98 rocznicy bitwy pod Komarowem rozpoczną się 22 sierpnia i potrwają do 26 sierpnia br. a realizowane będą na obszarach gmin: Komarów, Miączyn, Sitno, Łabunie, Rachanie, Tyszowce, Cześniki (woj. lubelskie, powiat zamojski). Tegoroczne wydarzenie, podobnie do lat poprzednich,  będzie opierało się  na współpracy oddziałów Kawalerii Ochotniczej z Wojskiem Polskim i Wojskami Obrony Terytorialnej tj.:

25 Brygada Kawalerii Powietrznej,

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej,

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy,

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego,

3 Zamojski Batalion Zmechanizowany,

32 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zamościu,

33 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Nowej Dębie,

oraz harcerzami, Stowarzyszeniem Miłośników Koni Arabian.

W tegorocznych manewrach równolegle uczestniczyć będzie siedem plutonów kawaleryjskich (sekcje 6 osobowe) i jeden pluton współczesny do współdziałania z WP oraz grupa dalekiego rozpoznania 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, pluton 25 batalionu lekkiej piechoty, pluton szturmowo desantowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i pododdziały pro obronne.

Program uroczystości KOMAROWSKIEJ POTRZEBY 2018 przedstawia się następująco:

22 – 24 sierpnia – manewry

25 sierpnia:

– próby do niedzielnych uroczystości oraz inscenizacji,

– godz. 17:30 – capstrzyk w Komarowie na mogile poległych,

– godz. 18:00 – Msza Święta w intencji poległych ułanów

– godz. 19:00 – koncert patriotyczny – wspólne śpiewanie pieśni legionowych z Zespołem Kameralnym Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa.

26 sierpnia:

– godz. 13:00 – obchody Święta Kawalerii Polskiej:

– uroczyste złożenie meldunku

– pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

– inscenizacja bitwy pod Komarowem

– pokazy wyszkolenia jednostek Wojska Polskiego

– uroczyste zakończenie cyklu i rozdanie nagród Pucharu Polski Militari.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”, Poseł na Sejm RP – Sławomir Zawiślak, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafia pw. Świętej Trójcy w Komarowie oraz NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Komarowie.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *